Instagrami bllokoi medalisten e artë

Sprinterja e medaljes së artë olimpike, Elaine Thompson-Herah u bllokua gabimisht në Instagram.
Thompson-Herah, gruaja më e shpejtë në botë, u bllokua të martën për ndarjen e videove nga garat e saj 100 dhe 200 metra në llogarinë e saj në Instagram.
Qasja e saj në aplikacion u rivendos disa orë më vonë, transmeton rtv21.tv.
Ekzistojnë kufizime të rrepta të së drejtës së autorit për ndarjen e përmbajtjes nga Lojërat në internet.
Thompson-Herah tha në Twitter se ajo ishte bllokuar nga qasja në llogarinë e saj sepse ajo postoi video që “nuk kishte të drejtë ta bënte këtë”.
Një zëdhënës i Facebook i tha agjencisë së lajmeve Reuters se përmbajtja ishte hequr, pezullimi ishte aplikuar gabimisht.
Udhëzimet e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) urdhërojnë që atletët të mos postojnë përmbajtje të Lojërave Olimpike që përmbajnë audio dhe video të ngjarjes sportive ose ceremonisë së medaljeve.
Kjo ndodh sepse një numër i caktuar transmetuesish kanë të drejta ekskluzive për të transmetuar Lojërat. Të drejtat e tyre përfshijnë shpërndarjen në mediat sociale.
Sidoqoftë, atletët “janë të ftuar të ndajnë përmbajtjen” e postuar nga këta transmetues në llogaritë e tyre, tha IOC për Reuters.
Çdo përmbajtje që shkel këto rregulla hiqet menjëherë. Nuk është e qartë se nga kanë ardhur pamjet që postoi ajo.
Për periudhën kohore që përfshin Olimpiadën Dimërore Pyeongchang 2018 dhe Lojërat e Tokios, IOC është vendosur të marrë më shumë se 4 miliardë dollarë në të drejtat e transmetimit. Shumica e parave kthehen në Lojërat dhe mbështetjen e sporteve dhe atletëve.
Thompson-Herah siguroi një dyshe të dyfishtë 100 metra-200 metra. Ajo regjistroi 21.53 sekonda në 200m, vetëm 0.19 sekonda jashtë rekordit botëror të Florence Griffith-Joyner.
Thompson-Herah do të garojë të premten në finalen e stafetës 4×100 metra./21Media

Back to top button