Në nëntor 1995, më pak se dy vjet para vdekjes së saj tragjike, Princesha Diana dha intervistë për BBC1 Panorama për të ndarë anën e saj të historisë si kurrë më parë.

Duke u larguar nga praktika e familjes mbretërore, Diana foli sinqerisht me nikoqirin, Martin Bashir për prishjen e martesës së saj me Princin Charles, presionet e martesës së një monarku të ardhshëm dhe rritjen e djemve të vegjël, Princin William dhe Princin Harry. Ndër bombat më të mëdha:

Afera e Princit Çarls

Princesha Diana dhe Princi Charles u martuan në Korrik 1981 dhe mirëpritën fëmijën e tyre të parë, Princin William, më pak se një vit më vonë, si dhe Princin Harry në 1984. Sidoqoftë, nuk kaloi shumë kohë dhe përralla e tyre mbaroi, të dy u përfshinë në lidhje jashtëmartesore. Princi Charles rifilloi një marrëdhënie me ish-të dashurën (dhe gruan aktuale) Camilla Parker-Bowles, duke kontribuar në ndarjen e tyre në 1992, përcjell portali rtv21.tv

Kur Bashir pyeti Princeshën Diana nëse Camilla ishte një “faktor” në prishjen e martesës, Diana u përgjigj: “Epo, ne ishim tre në këtë martesë, kështu që ishte pak e mbushur me njerëz”. Citati mahnitës i sinqertë bëri jehonë së shpejti në të gjithë botën.

Çrregullimi i të ngrënit të Dianës

Princesha Diana e quajti lidhjen e rindezur midis Princit Charles dhe Camilla “mjaft shkatërruese” dhe konfirmoi se ajo vuante nga një çrregullim i të ngrënit.

“Bulimia e shfrenuar, nëse mund të keni një bulimia të shfrenuar, dhe vetëm një ndjenjë e të qenit jo i mirë në asgjë dhe të qenit i padobishëm dhe i pashpresë dhe i dështuar në çdo drejtim,” tha ajo.

Diana e quajti buliminë një “sëmundje të fshehtë” me të cilën u mor me vite.

“Ishte një simptomë e asaj që po ndodhte në martesën time. Unë kërkoja r ndihmë, por duke dhënë sinjale të gabuara, dhe njerëzit po përdornin buliminë time si një pallto në një varëse. Ata vendosën se ishte problemi: Diana ishte e paqëndrueshme “, tha ajo, duke shtuar: “Shkaku ishte situata ku burri im dhe unë duhej të mbanim gjithçka së bashku sepse nuk donim të zhgënjejmë publikun, dhe megjithatë padyshim që kishte një ankth të madh brenda katër mureve tanë. “
Depresioni i Paslindjes së Dianës.

Edhe pse familja mbretërore ishte “e entuziazmuar deri në copa” për të mirëpritur një djalë (dhe mbretin e ardhshëm) në familje me lindjen e Princit William, Princesha Diana tha se ajo kishte një shtatzëni të vështirë të ndjekur nga një betejë e fshehtë me depresionin pas lindjes, përcjell portali rtv21.tv

“Do të zgjoheshe në mëngjes duke ndjerë se nuk doje të ngriheshe nga shtrati, ndjeheshe i keqkuptuar dhe thjesht shumë, shumë e ulët në vetvete”, kujton ajo.

Princesha Diana shtoi se ajo nuk merrte shumë mbështetje nga familja mbretërore sepse ajo ishte ndoshta “personi i parë në këtë familje që kishte ndonjëherë depresion”.

Vetë-dëmtimi i Dianës

Gjatë intervistës, Princesha Diana konfirmoi raportet se ajo u përpoq të dëmtojë veten.

“Kur askush nuk ju dëgjon, ose ndieni se askush nuk ju dëgjon, të gjitha llojet e gjërave fillojnë të ndodhin,” shpjegoi ajo. “Për shembull, keni aq shumë dhimbje brenda vetes sa që përpiqeni dhe dëmtoni veten nga jashtë sepse doni ndihmë, por është ndihma e gabuar që po kërkoni. Njerëzit e shohin atë si ujk që qan ose kërkon vëmendje dhe ata mendojnë sepse ju jeni në media gjatë gjithë kohës keni marrë mjaft vëmendje. “.

Ajo vazhdoi, “Por unë në të vërtetë po qaja sepse doja të bëhesha më mirë në mënyrë që të shkoja përpara dhe të vazhdoja detyrën time dhe rolin tim si gruaja, nënë, Princeshë e Uellsit. Kështu që po, ia bëra vetes. Nuk e bëra si unë, isha i turpëruar sepse nuk mund t’i përballoja presionet “.

Bashkëpunimi i Dianës me biografin Andrew Morton

Më vonë do të zbulohej se Princesha Diana vetë ishte burimi i biografisë zbuluese të Morton të vitit 1992 për mbretërinë, por në intervistën për BBC, Diana konfirmoi se i lejoi miqtë e saj të ngushtë të flisnin me autorin.

“Isha në fund të lidhjes sime. Isha e dëshpëruar,” shpjegoi ajo. “Unë mendoj se isha aq e lodhur duke u parë si dikush që ishte një shportë sepse unë jam një person shumë i fortë dhe e di që shkakton komplikime në sistemin në të cilin jetoj”.

“Si do ta ndryshonte një libër atë?” – pyeti Bashiri.

“Nuk e di”, u përgjigj ajo. “Ndoshta njerëzit kanë një kuptim më të mirë, mbase ka shumë gra atje që vuajnë në të njëjtin nivel, por në një mjedis tjetër, të cilat nuk janë në gjendje të qëndrojnë për veten e tyre sepse vetëvlerësimi i tyre është prerë në dy. Unë nuk e bëj e di “.

Me William, atëherë 13 vjeç, i dyti në radhë për fronin Britanik, Bashir pyeti Dianën nëse ajo besonte se djali i saj duhet të pasonte Mbretëreshën Elizabeth si monark në vend të Princit Charles.

“Dëshira ime është që burri im të gjejë qetësi shpirtërore, dhe nga kjo pasojnë gjërat e tjera, po,” tha Princesha Diana

Mendimet e Dianës për të qenë Mbretëreshë

Kur Bashir pyeti Princeshën Diana se a besonte se do të bëhej një ditë mbretëreshë, ajo u përgjigj: “Jo, nuk bëhem , jo.”

“Do të doja të isha një mbretëreshë e zemrave të njerëzve, në zemrat e njerëzve, por nuk e shoh veten të jem Mbretëreshë e këtij vendi. Unë nuk mendoj se shumë njerëz do të dëshirojnë që unë të jem Mbretëreshë,” tha ajo.

“Për shkak se unë i bëj gjërat ndryshe, sepse nuk i përmbahem një libri rregulli, sepse unë drejtohem nga zemra, jo nga koka, dhe megjithëse kjo më solli telashe në punën time, unë e kuptoj atë.”/21Media