U dënua për marrje ryshfeti e keqpërdorim të detyrës zyrtare

U dënua për marrje ryshfeti e keqpërdorim të detyrës zyrtare

Është dënuar ish-shefi i Interpolit, Meng Hongwei me 13 vjet e gjysmë burgim dhe me një gjobë prej 290 mijë dollarë, për marrje ryshfeti dhe abuzim me pozitat zyrtare.

Meng Hongwei, i cili ishte kreu i parë kinez i Interpolit, ishte arratisur në një udhëtim në Francë nga shtatori 2018, transmeton rtv21.tv.

Kina më vonë konfirmoi se ai ishte arrestuar si pjesë e përpjekjes së Presidentit Xi Jinping kundër korrupsionit.

Meng ka pranuar se ka marrë më shumë se 2 milionë dollarë në ryshfete.

56-vjeçari ishte urdhëruar gjithashtu nga Tianjin Nr 1 Gjykata e Ndërmjetme e Popullit të paguante një gjobë prej dy milionë juan ose 289,540 dollarë.

Deklarata e gjykatës thoshte se Meng nuk do të apelonte aktgjykimin./21Media