Izraeli sulmon Bregun Perëndimorë me helikopterë luftarakë, vriten pesë palestinezë

Ushtria izraelite ka përdorur helikopterë luftarakë në Bregun Perëndimor të pushtuar për herë të parë pas disa vitesh, pasi një operacion arrestimi në Jenin hasi në një rezistencë të ashpër të papritur palestineze.

Pesë palestinezë janë vrarë, duke përfshirë një djalë 15-vjeçar dhe 45 të plagosur, duke përfshirë katër në gjendje kritike, sipas zyrtarëve palestinezë shëndetësorë. Njëra prej tyre ishte një vajzë 15-vjeçare, për të cilën dëshmitarët palestinezë thanë se ishte qëlluar brenda shtëpisë së saj.

Palestinezët e vdekur u identifikuan si Ahmed Saqr, 15 vjeç, Qassam Abu Saraya, 29 vjeç, i cili u pretendua si një luftëtar nga Xhihadi Islamik, Khaled Asasa, 21 vjeç dhe Qais Jabareen, 21 vjeç..

Shtatë ushtarë izraelitë dhe policia e militarizuar kufitare pësuan lëndime të lehta deri në mesatare, sipas një zëdhënësi të ushtrisë, raporton Guardian, përcjell rtv21.tv.

Transmetuesi publik izraelit Kan tha vonë të hënën pasdite se të gjithë ushtarët e mbetur ishin tërhequr me sukses nga Jenin.

Dhuna në territorin e Bregut Perëndimor të pushtuar nga Izraeli gjatë luftës së vitit 1967 në Lindjen e Mesme është përkeqësuar që nga fillimi i vitit të kaluar, kur Izraeli filloi të kryente sulme të përsëritura të ushtrisë pas një vale sulmesh palestineze. 123 palestinëzë dhe të paktën 21 izraelitë kanë vdekur që nga atëherë.

Luftimet e së hënës dukej të ishin veçanërisht serioze, me zyrtarin e lartë palestinez Hussein al-Sheikh që akuzoi Izraelin se po zhvillon “luftë të ashpër dhe të hapur” kundër popullit palestinez. /21Media

 

Back to top button