Konsumoni këtë frut dhe nuk do të keni më probleme me flokët

Konsumoni këtë frut dhe nuk do të keni më probleme me flokët

Nëse vuani nga rënia e flokëve dhe mosrritja e tyre dhe dëshironi që të gjeni një zgjidhje sa më shpejt që është e mundur, atëherë mund t’i hidhni një sy frutave që konsumoni.

Një frut që ndihmon në rritjen dhe mos rënien e flokëve është pjepri. Ai është i dobishëm për rritjen dhe mbajtjen e tyre sa më të shëndetshme, përcjell rtv21.tv.

Pjepri konsiderohet si “minierë ari” falë përbërjes së lartë në vitamina dhe minerale. Për të përfituar më së miri nga vlerat e larta ushqyese të këtij fruti preferohet të konsumohet brenda muajve prill-gusht, që njihet edhe si sezoni i këtij fruti.

Shumë njerëz vuajnë nga rënia e flokëve dhe përdorin metoda të ndryshme për parandalimin e tyre. Mungesa e vitaminës B është përgjegjës për shkaktimin e humbjes së flokëve. Mjekët këshillojnë pjeprin që është i pasur me vitaminë B, si dhe acidi folik dhe inositol (substancë), të cilat ndihmojnë në parandalimin e rënies së flokëve dhe nxisin rritjen e tyre.

Konsumi i frutave të pasura me vitamina dhe minerale mund të nxisë rritjen e flokëve dhe parandalimin e problemeve të flokëve. Pjepri është burim i mirë i betakarrotenit që konvertohet në vitaminë A brenda trupit. Vitamina A është jetike për flokët e shëndetshëm dhe rritjen normale të flokëve./21Media