George Clooney aktori më i paguar hollivudian

George Clooney aktori më i paguar hollivudian

57-vjeçari renditet si aktori më i paguar i vitit, sipas listës së Forbes ‘2018 të të rinjve më të paguar meshkuj’, e cila u publikua të mërkurën.

Clooney mori 239 milionë dollarë në të ardhura të parakohshme, falë një biznesi fitimprurës dhe filma më të vjetër, shkruan rtv21.tv.

Paratë shtesë mund t’i ndihmojnë aktorit të kujdeset për binjakët e tij njëvjeçar, Ella dhe Aleksandër, me gruan Amal Alamuddin Clooney.

Babai i ri mori vendin e parë edhe pse nuk luajti në një film hit gjatë periudhës 12-mujore (1 qershor 2017 deri më 1 qershor 2018) e mbuluar në studimin e revistës Forbes.

Renditja vjetore paraqet fitimet në ekran dhe jashtë ekranit.

Clooney shiti kompaninë e tij Casamigos Tequila tek gjiganti britanik i pijeve Diageo qershorin e kaluar për 700 milionë dollarë  me një potencial për të fituar 300 milionë dollarë në dekadën e ardhshme, njoftoi Forbes.

Aktori, i cili themeloi kompaninë në 2013 me Rande Gerber dhe Mike Meldman, mori në shtëpi 233 milionë dollarë gjatë shitjes.

Aktori i cili radhitet në numrin dy është Dwayne Johnson.

46-vjeçari fitoi 124 milionë dollarë, gjithashtu është aktori “më i madhi që merr rolin kryesor nga rolet para kamerës në historinë e të famshmëve “, tha Forbes.

Vendet e tjera radhiten po ashtu me emra të famshëm të botës kinematografike:
3. Robert Downey Jr., 53 vjeçar, fitoi 81 milionë dollarë nga portretizimi i Iron Man në “Spider-Man: Homecoming” dhe “Avengers: Infinity War.”

4.Chris Hemsworth, 36 vjeç, fitoi 64.5 milionë dollarë si “Thor” në filmat Marvel, përfshirë “Thor: Ragnarok” dhe “Avengers: Infinity War.”

5.Jackie Chan, 64 vjeç, fitoi 45.5 milionë dollarë pasi luajti në gjashtë filma në 2017, duke përfshirë “The Lego Ninjago Movie”.

Fitimet e tij përfshinin gjithashtu para nga përkrahja dhe zinxhiri i tij i kinemave në Kinë.

Rtv21.tv, pati publikuar edhe listen e aktoreve më të paguara për vitin 2018, të cilën e kryesonte Scarlett Johansson./21Media