Dëmet e lëkurës së yndyrshme

Dëmet e lëkurës së yndyrshme

Jeni djersitur ose jo, një fytyrë me vaj mund t’ju ​​bëjë të dukeni sikur jeni djersitur gjatë gjithë vitit.

Kur gjëndrat dhjamore bëhen tepër aktive, ato kanë tendencë të prodhojnë sebum të tepërt i cili nga ana tjetër kontribuon në një fytyrë të yndyrshme dhe me shkëlqim.

Sebumi është sekretim vajor i gjëndrave dhjamore, transmeton rtv21.tv.

Sebumi i tepërt mund të çojë më pas në ndryshme të lëkurës, si poret e bllokuara, puçrrat, kapitelet e zeza dhe të bardhët madje edhe gunga të lëkurës.

Ju duhet të ndiqni një regjim për kujdesin e lëkurës të formuluar posaçërisht për lëkurën me vaj. Për t’ju ndihmuar të luftoni problemet e lëkurës me vaj.

Ndërsa flasim për dobësitë e lëkurës me vaj, do të jeni të lumtur të dini se e mira e lëkurës me vaj është se ajo nuk plaket shpejt. Vaji i prodhuar nga gjëndrat dhjamore mban lëkurën tuaj të ushqyer dhe të hidratuar duke parandaluar kështu linjat dhe rrudhat e imëta./21Media