Tajfuni Hagibis goditi Tokion më 12 tetor

Tajfuni Hagibis goditi Tokion më 12 tetor

Punëtorët e shpëtimit u futën nëpër ujëra me baltë sot në kërkim të njerëzve të zhdukur pas një prej tajfunëve më të mëdhenj në histori ka goditur Japoninë.

Deri tani janë 48 njerëz të vrarë dhe qindra të tjerë të plagosur në Japoninë Qendrore dhe Veriore, kështu duke paralajmëruar se do të ketë edhe më shumë shi gjatë ditës, transmeton rtv21.tv.

Kryeministri Shinzo Abe tha se zona të mëdha ishin goditur nga stuhia dhe bëri thirrje për ndihmë urgjente për të prekurit nga tajfoni shkatërrues Hagibis.

Njerëzit tanë me uniformë janë duke punuar ditë e natë në operacionet e kërkimit dhe shpëtimit”, tha Abe gjatë një takim urgjent të ministrave.

Dëmtimi është bërë në një gamë jashtëzakonisht të gjerë të zonave, dhe më shumë se 30,000 njerëz janë ende duke u detyruar të qëndrojnë në gjendjen e evakuimit./21Media