Japonia u kërkon 37 milionë njerëzve të fikin dritat

Qeveria e Japonisë u ka kërkuar njerëzve në Tokio dhe zonën përreth saj që të përdorin më pak energji elektrike të hënën, pasi paralajmëroi se furnizimet do të tensionohen pasi vendi përballet me një valë të nxehti.
Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Industrisë pret që kërkesa për energji të jetë “e ashpër” pasditen e sotme sipas kohës lokale.
Ai tha se njerëzit duhet të fikin dritat e panevojshme, por të përdorin ajër të kondicionuar për t’u shmangur nga nxehtësia, transmeton rtv21.tv.
Për javë të tëra, zyrtarët kanë paralajmëruar për një krizë energjie ndërsa temperaturat rriten.
Gjatë fundjavës, temperatura në Tokio qendrore u rrit mbi 35 gradë Celsius, ndërsa qyteti Isesaki, në veriperëndim të kryeqytetit, pa një rekord prej 40.2 gradë Celsius. Kjo ishte temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë në qershor për Japoninë.
Zyrtarët kanë mbyllur gjithashtu disa fabrika të vjetruara të karburanteve fosile në një përpjekje për të ulur emetimet e dioksidit të karbonit.
Në fillim të këtij muaji, qeveria japoneze u bëri thirrje familjeve dhe kompanive që të kursejnë sa më shumë energji elektrike gjatë verës.
Lajmi vjen pasi zyrtarët australianë u kërkuan familjeve në Uellsin e Ri Jugor – një shtet që përfshin qytetin më të madh të vendit Sidnein – që të fikin dritat përballë një krize energjie. Kufizimet në tregun australian të energjisë me shumicë u hoqën në fund të javës së kaluar./21Media

Back to top button