Sulmuesi i Liverpool-it, Diogo Jota është përzgjedhur lojtari i javës në kuadër të Ligës së Kampionëve.

Të martën mbrëma, Jota ishte protagonist i tre golave në fitoren 0:5 kundër Atalantas, në Bergamo të Italisë.

Ai ishte në garë me Alassane Plea, Erling Haaland dhe Youssef En-Nesyri për çmimin në fjalë.