Në një varg të gjatë të shkrimeve në Twitter të mërkurën, Kanye West postoi dhjetëra imazhe të asaj që thotë se janë 10 kontratat e tij me Universal Music, gjithashtu foli kundër atyre që ai i konsideron praktika të padrejta nga etiketat në një industri që ai akuzoi për “skllavëri moderne.”

“Këtu janë dhjetë kontratat e mia me Universal … Unë kam nevojë për çdo avokat në botë për të parë këto,” shkroi ai.

Artisti hip-hop fitues i Grammy ka qenë i zënë në Twitter dy ditët e fundit duke kërkuar që kontratat e komplikuara të “thjeshtohen tani” dhe duke shpërthyer në praktikën e artistëve që nënshkruajnë të drejtat e regjistrimeve të tyre master. West tha se ai po flet sepse artistët nuk janë në gjendje të shkojnë në turne mes pandemisë së koronavirusit, duke i detyruar ata të humbasin të ardhurat, përcjell portali rtv21.tv

“Kur nënshkruani një marrëveshje muzikore, ju nënshkruani të drejtat tuaja,” shkroi të martën West, i cili ka lëshuar 10 albume në studio (përfshirë një album bashkëpunues me Jay-Z) përmes Def Jam Records të Universal. “Pa mjeshtrat, nuk mund të bësh asgjë me muzikën tënde. Dikush tjetër kontrollon se ku luhet dhe kur luhet. Artistët nuk kanë asgjë [përveç] famës, turneve dhe tregtisë.”

Përfaqësuesit e Universal Music nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesës së EW për koment.

West, gjithashtu shkroi në Twitter se ai është në një pozicion unik për të kërkuar ndryshim në industrinë e incizimit.

“Unë jam i vetmi person që mund të flas për këtë sepse bëra shumë miliarda jashtë muzikës, asnjë muzikant nuk bën miliarda brenda muzikës. Unë do ta ndryshoj këtë,” shkroi ai. “Unë e di që shumë muzikantë nuk lejohen të thonë asgjë, por unë nuk mund të hesht ose të anulohem, kështu që unë do të them gjithçka si gjithmonë.”

Për të ilustruar më tej vendosmërinë e tij, West postoi një video të një çmimi Grammy në një tualet duke e urinuar. “Më beso … “, shkroi ai.

Tweet-et e tjera të kohëve të fundit të West kanë përfshirë thirrje për kolegë artistë për ta mbështetur atë, citime nga vargje biblike dhe ngacmime të muzikës së re./21Media