Diego Maradona ishte një gjeni në fushën e futbollit dhe një figurë e diskutueshme jashtë saj, transmeton rtv21.tv.

Nga atdheu i tij në Argjentinë te suksesi në Itali, lavdia e Kupës së Botës dhe rënia e tij, ja një pamje e jetës së tij në foto.

Maradona bëri debutimin e tij në finalet e Kupës së Botës për Argjentinën në turneun 1982 në Spanjë, por me të vërtetë shënoi katër vjet më vonë …


Shtrëngim duarsh me portierin e Anglisë Peter Shilton para çerekfinales së Kupës së Botës në Meksikë në 1986


Goli i ‘Dorës së Zotit’ kundër Anglisë, pasuar nga ‘Qëllimi i Shekullit’


Maradona u emërua lojtari i turneut pasi frymëzoi Argjentinën për fitore në vitin1986 dhe ndihmoi skuadrën të arrinte finalen katër vjet më vonë


Maradona ishte një ikonë në klubin italian Napoli, ku ai fitoi Kupën e Uefa në vitin 1989, plus dy tituj të kampionatit. Këmisha me numrin 10 ishte në pension për nder të tij


Maradona, fotografuar në vitin 2001, luftoi me një mbidozë të drogës


Maradona, atëherë menaxher i ekipit kombëtar, kalon mençurinë e tij për të përcjellë Lionel Messin në Kupën e Botës 2010 por ata munden 4-0 nga Gjermania në çerekfinale


Maradona pozon me një flamur në ndeshjen Argjentinë v Nigeria në Kupën e Botës 2018 në Rusi

Diego Maradona ka vdekur sot në moshën 60 vjeçare pasi pësoi një arrest kardiak./21Media