Lojtarët e ekipit kombëtar po organizojnë gjithashtu mbledhje fondesh

Lojtarët e ekipit kombëtar po organizojnë gjithashtu mbledhje fondesh

“Tërmeti që goditi Shqipërinë është një tragjedi, sepse po vazhdon. Dridhjet filluan muaj më parë kur nuk ishte shumë e rrezikshme. Popullsia është e frikësuar, dhe gjëja më e keqe është se vazhdon”.

Këto janë fjalët e portierit të SPAL dhe kombëtares shqiptare, Etrit Berishës të thëna për mediat italiane për tërmetin e tmerrshëm në Shqipëri.

Ndihma po mbërrijnë nga të gjitha anët dhe në mënyrë të veçantë populli kosovar po ndihmon shumë. Ata kanë ftuar shumë shqiptarë të shkojnë në Kosovë sepse kosovarët kanë hapur shtëpitë e tyre. Ata kanë dhënë ndihmë të çdo lloji. Është një gjë shumë e bukur në këtë situata tragjike. Ne lojtarët e ekipit kombëtar po organizojmë gjithashtu një mbledhje fondesh dhe ndihma po arrin nga të gjitha anët “, ka shtuar 31-vjeçari.

Edhe bota e futbollit u zhvendos për të dhënë kontributin e saj, duke filluar nga Lazio e drejtori sportiv, ish bomberi i kombëtares shqiptare, Igli Tare.

“Lazio ka qenë gjithmonë afër këtyre situatave. Mbaj mend kur isha pjesë e tyre, ishte tërmeti i Amatrice, i cili ishte i tmerrshëm, dhe Lazio ishte gjithmonë aktiv për të mbledhur fonde dhe madje edhe tani, me këtë gjest, ka treguar se është një ekip që është gjithmonë i gatshëm të ndihmojë. Ne të gjithë jemi të trishtuar dhe po shohim azhurnimet e lajmeve. Kam dëgjuar edhe miq në Durazzo të cilët më thanë që kishte 30 goditje njëra pas tjetrës që kurrë nuk dukej të mbaronte. Edhe anëtarët e familjes sime që janë në Prishtinë në Kosovë kanë ndjerë tronditjet dhe ata dolën në rrugë atë natë dhe ata i kaluan në makinë, pasi kishte një frikë të vogël për atë që mund të ndodhte kur panë lajmet për atë që ndodhi në Shqipëri,” ka mbyllur rrëfimin e tij, Berisha.

Deri në këto momente, rezultojnë të vdekur 40 persona, 650 të plagosur dhe qindra familje të pastrehë./oranews