Katër karrige antike të punuara në vitin 1778 për vëllain e vogël të Perandorit francez, Louis XVI, Charles X janë shitur për më shumë se 1 milion pound, pavarësisht se tash më janë gati të shkatërruara.

Kornizat e karrigeve ndezën një luftë për ofertat kur kaluan nën çekanin në ankandin Artcurial.

Ata pritej të merrnin 450,000 £ por arritën dyfishin e vlerësimit, duke shitur për 1.06 milion £ përfshirë tarifat.

Karriget u konfiskuan gjatë Revolucionit Francez në 1789 përpara se të shiten katër vjet më vonë, transmeton rtv21.tv.

Ato kanë kaluar nëpër duart disa herë në dy shekujt që pasuan dhe u dërguan nga një koleksionist privat që i kishte në pronësi ato për 20 vitet e fundit.

Karriget ishin të modës nga druri i praruar dhe i patinuar, me gdhendje të degëve dafinë dhe një shenjë zjarri B nën një kurorë për Comte d’Artois në Bagatelle.

Ata u krijuan nga prodhuesi master i mobiljeve Georges Jacobs dhe skulptori Jean-Baptiste Rode.

Karriget thuhet se ilustron kartën ekstravagante dhe shijen e Charles, i cili kishte një lidhje të ngushtë me motrën e tij Mbretëreshën Marie Antionette./21Media