Katër këshilla, sqarimi për të cilat është mjaft i nevojshëm për ju

Katër këshilla, sqarimi për të cilat është mjaft i nevojshëm për ju

Interneti është plot me këshilla dhe truqe të bukura dhe nganjëherë të rrezikshme. Disa prej tyre mund të shkaktojnë një skuqje të keqe, ndërsa të tjera mund të çojnë në probleme me vizionin.

Më poshtë ju sjellim disa këshilla popullore të bukura nga interneti, që mund të kenë pasoja serioze negative shëndetësore, përcjell rtv21.tv

Përdorimi i vajrave esenciale për maska dhe mbështjellje

Nuk ka të vërtetë asgjë të keqe në përdorimin e vajrave esenciale. Për shembull, vajrat thelbësore të agrume mund t’ju ndihmojnë të hiqni qafe celulitin. Por, mos e përdorni shumë. Shumë vaj esencial mund të shkaktojë djegie të plotë kruajtje. Është më mirë të shtoni vetëm disa pika në një kohë për të qenë të sigurt.

Maskë Mustardë për rritjen e flokëve

Nafta, vezët, sheqeri duket të jenë një përzierje e madhe për rritjen e flokëve. Megjithatë, mund të shkaktojë shumë probleme të tilla si djegie, skuqje të lëkurës e kështu me radhë. Mos harroni: sena mund të shkaktojë një reaksion serioz alergjik që çon në ënjtje të syve, kollitje dhe madje edhe mbytje dhe urtikari. Para se të përdorni një maskë të tillë, testoni atë në bërryl dhe shihni se cili është reagimi juaj, përcjell rtv21.tv

Vaj kozmetik në vend të kremit të fytyrës

Soda është një nga gjërat më të popullarizuara që përdorin njerëzit për pastrim Duket se mund ta pastrojë fytyrën pa e dëmtuar atë. Pra, pse është soda një ide e keqe? Kjo është e gjitha për shkak të balancës pH të trupit tuaj. Balanca e pH e lëkurës është 4.5 dhe ekuilibri i sode është 9. Kjo është arsyeja pse soda e thanë lëkurën, shkakton rrudha dhe plakjen e parakohshme, shkruan rtv21.tv

Flokët ndriçuese me detergjentë të rrobave

Nëse dikush kishte një përvojë të keqe, nuk u pëlqen ngjyra, kjo metodë sugjeron që ato të lajnë flokët me detergjent. Por, disa njerëz me të vërtetë e përdorin këtë metodë! Megjithatë, detergjentët përmbajnë fosfate të dëmshme. Ata shkaktojnë thatësi të lëkurës, acarim të lëkurës, skuqje dhe humbje të flokëve./21Media