Përdorimi i telefonit dhe të punuarit ulur janë veç dy prej zakoneve që ndikojnë keq në shpinë

Përdorimi i telefonit dhe të punuarit ulur janë veç dy prej zakoneve që ndikojnë keq në shpinë

Problemet e shpinës janë bërë më të zakonshme në shekullin e 21-të dhe zakonisht shkaktohen nga një mënyrë e jetesës e ulur dhe nga mbajtja/shikimi në pajisje të reja.

Mund të ketë shumë arsye të sjelljes së dëmshme dhe dhimbjes kronike, por shkencëtarët po zbulojnë ato që i sjellni vetes.

Për shembull, a e dini se puna juaj mund të jetë shkaku kryesor i dhimbjes kronike të shpinës? Mungesa e pushimit luan po ashtu rol të madh në këtë çështje.

Më poshtë ju sjellim zakonet më të njohura që sipas shkencëtarëve çojnë në dhimbje kronike të shpinës, përcjell rtv21.tv

Pirja e duhanit

Pirja e duhanit është një zakon i rrezikshëm në vetvete. Megjithatë, përveç të gjitha rreziqeve të tjera, pirja e duhanit mund të shkaktojë probleme në pjesën e pasme, sepse nikotina e prishë rrjedhjen normale të gjakut rreth palcës kurrizore.

Përçarje e ritmeve të qarkullimit

Studiuesit zbuluan se gjendja e qelizave në disqet intervertebrale varet drejtpërdrejt nga sa është i qëndrueshëm cikli i ditës dhe natës.

Shkencëtarët mendojnë se kur ritmet tona të qarkullimit të gjakut ndërpriten (për shkak të moshës, pagjumësisë kronike dhe ndërrimeve të natës), këto qeliza fillojnë të funksionojnë keq që çon në inflamacion kronik dhe na bën më të ndjeshëm ndaj zhvillimit të dhimbjes në pjesën e poshtme të shpinës dhe degjenerimit e disqeve ndërvertebrore.

Studime të tjera treguan se disa substanca kimike anti-inflamatore në trupin tonë prodhohen më mirë gjatë ditës. Pra, në mënyrë që të ngadalësoni plakjen e palcës kurrizore, duhet të mbani një plan që nuk ju bën një mumje në mes të ditës, përcjell rtv21.tv

Puna ulur

Ne kemi dëgjuar të gjithë se qëndrimi ulur është shumë i dëmshëm. Por, domosdoshmëria për të qëndruar gjatë gjithë kohës mund të jetë po aq e dëmshme për shëndetin tuaj. Vetëm mënyra që qëndroni mund të ketë një ndikim të madh në gjendjen e qafës, shpinës dhe shpatullave tuaja. Qëndrimi i gabuar mund të ketë pasoja të tmerrshme kur bëhet fjalë për kurrizin kurrizor, duke shkaktuar dhimbje kronike dhe kurbime të rënda.

Muskujt dhe nyjet tona kanë nevojë për fleksibilitet në mënyrë që të qëndrojnë të shëndetshëm dhe qëndrimi i keq është një nga shenjat e para që po bëni diçka të gabuar. Nëse në pjesën më të madhe të kohës, kokën ose supet tuaja janë në pozitë të gabuar, kjo do të thotë që nuk e kontrolloni mirë pjesën e sipërme të trupit tuaj. Kjo çon në devijime dhe e bën trupin tuaj të kompensojë sjelljen e keqe gjatë lëvizjes. Kjo çon në stres edhe më të madh në trup.

Për të shmangur sjelljen e keqe, duhet të qëndroni në mënyra që kanë më pak tendosje në muskujt dhe ligamentet tuaja, përcjell rtv21.tv

Mbathja e këpucëve të gabuara

Dhimbja e shpinës mund të shkaktohet nga mbathja e këpucëve të pakëndshme. Zvogëloni tendosjen në këmbët tuaja duke zgjedhur këpucë me cilësi më të lartë. Nëse preferoni atlete ose dëshironi të mbani çizme kur moti është i ftohtë, vendosni në çorape për të zvogëluar fërkimet dhe sikletin.

Nuk po pushoni aq sa duhet

Shumë prej jush nuk i kushtoni vëmendje të mjaftueshme shenjave të para alarmuese, si dhimbjes të prapme paksa të dukshme. Sidoqoftë, është shumë e rëndësishme të pushoni çdo herë, mos harroni të pushoni sa më shpejt që të keni kohë, edhe nëse dhimbja është zhdukur deri atëherë.

Në mënyrë që të zvogëloni tendosjet shtesë në muskujt tuaj, shtrihuni dhe vendosni këmbët tuaja lart, përcjell rtv21.tv

E urreni punën

Shkencëtarët nga Australia kanë provuar se dhimbjet e shpinës janë përhapur gjerësisht në mesin e njerëzve që ndjehen të pakënaqur në punën e tyre. Studiuesit nuk kanë gjetur ndonjë problem fiziologjik – dhimbja është thjesht psikologjike.

Shumë punë mendore

Ndonjëherë, truri juaj duke punuar shumë për një kohë të gjatë mund të shkakojë dhimbje të shpinës.

Mundohuni të mendoni për diçka tjetër përveç punës dhe problemeve tuaja. Jepini vetes kohë për të pushuar: mund të luani disa sporte ose të shikoni një film për të harruar problemet që ju shkaktojnë stres. Aftësia për të menduar për diçka tjetër mund të pakësojë shanset tuaj për të pasur dhimbje shpine.

Telefoni celular

Një studim i kohëve të fundit tregoi se leximi i një mesazhi të thjeshtë teksti mund të shtojë deri në 45 lb presion mbi palcën kurrizore. Vetëm mendoni për këtë: 45 lb vetëm për shkak se po shkruani!

Përdorimi i telefonave celularë çdo ditë çon në një humbje të kurbës natyrore të shpinës së qafës së mitrës dhe një ngarkesë më të rëndë në këtë pjesë të shpinës, veçanërisht në adoleshentët.

Shkencëtarët llogaritën se njerëzit përdorin mesatarisht 2-4 orë në ditë, që do të thotë se qafat tona janë të shtrënguara për 700 deri në 1400 orë në vit.

Kjo do të thotë se shumë shpejt, kirurgët do të kenë shumë më tepër pacientë – veçanërisht adoleshentët – sepse qëndrimi i vazhdueshëm i pasaktë mund të çojë në lakim të rëndë dhe kronik të kurrizit. Pra, në një moment, ju do të kuptoni se nuk mund të qëndroni drejt – dhe kjo është e gjitha për shkak të celularit tuaj!

Natyrisht, nuk mund ta ndaloni përdorimin e teknologjisë që e bën jetën tuaj shumë më të lehtë. Por, të paktën mund të jeni të vetëdijshëm se si e poziciononi trupin. E pakta që mund të bëni është të kontrolloni sjelljen kur përdorni telefonin. Shpina juaj do t’ju falënderojë, përcjell rtv21.tv

Shmangni lëvizjen për të mos përjetuar dhimbje prapa

Mos shmangni aktivitetet sportive, sidomos ato që kërkojnë fleksibilitetin e shpinës (si yoga). Është e rëndësishme të vazhdoni të lëvizni. Muskujt pushojnë kur lëvizin dhe shtrihen ngadalë, gradualisht rrisin numrin e ushtrimeve dhe kompleksitetin e tyre dhe vazhdojnë të lëvizin shumë./21Media