Gjithkush ndjen herë pas here stres. Por, nëse ka diçka që vazhdimisht ju ka shqetësuar për disa kohë, duhet të merrni seriozisht shëndetin tuaj. Ndoshta është e gjitha për stresin.

Shumë mjekë thonë se kjo mund të shkaktojë sëmundje të ndryshme.

Më poshtë ju sjellim disa prej simptomave më të njohura që tregojnë se trupi juaj po preket nga stresi, përcjell rtv21.tv

Sëmundjet e lëkurës

Aknet dhe sëmundjet e tjera të lëkurës mund të shkaktohen nga stresi. Shkencëtarët kanë kryer kërkime në mesin e studentëve dhe kjo tregoi një lidhje të drejtpërdrejtë midis një niveli të lartë të stresit psikologjik dhe problemeve të lëkurës.

Një eksperiment me minjë dha të njëjtin rezultat. Kafshët që ishin të ekspozuar ndaj dozave të mëdha të stresit ishin më të ndjeshëm ndaj infeksioneve të lëkurës.

Ndryshimi i peshës

Ju mund të keni qenë në një situatë ku nuk mund të keni stabilizuar peshën tuaj me dieta ose ushtrime fizike.

Disa përvoja shumë intensive mund t’ju bëjnë të fitoni pikë shtesë. Siç rezulton, situatat e shpeshta stresuese rrisin prodhimin e kortizolit të hormoneve. Ato stabilizojnë metabolizmin e yndyrave dhe karbohidrateve dhe mbështet nivelet e nevojshme të sheqerit në gjak. Nëse një person ka shumë hormone, personi do të hajë më shumë, trupi do të prodhojë më pak testosterone dhe trupi do të digjet më pak kalori. Dhe kjo do t’ju bëjë të fitoni peshë.

Ndonjëherë stresi dhe ankthi i bëjnë njerëzit të humbasin peshë. Rritja e nivelit të adrenalinës në gjak e bën këtë të ndodhë. Adrenalina përshpejton metabolizmin, por ngadalëson sekretimin e yndyrave. Shkencëtarët gjithashtu fajësojnë hormonin CRH për humbjen e peshës.

Ftohjet e shpeshta

Stresi shkakton prodhimin e kortizolit, i cili mund të shtypë inflamacionin. Megjithatë, nëse një person përjeton stres kronik, sistemi imunitar bëhet më pak i ndjeshëm ndaj kortizolit, gjë që rezulton në një inflamacion më serioz. Trupi atëherë ka një rrezik më të lartë për të marrë ftohje.

Mos e fajësoni motin e ftohtë, pasi është vetëm shkas për trupin me sistem imunitar të dobësuar. Nëse sëmureni shpesh, mendoni për diçka që ju shqetëson shumë në jetën tuaj dhe përpiquni ta eliminoni atë.

Çrregullimet gastrointestinale

Ka prova shkencore që stresi mund të ketë një efekt negativ në traktin gastrointestinal. Ndonjëherë, ilaçet për shtim të barkut dhe stomakush nuk ndihmojnë. Në këtë rast, një vizitë te një psikolog mund të jetë shumë e dobishme. Një mjek do të përcaktojë shkaqet e ankthit tuaj dhe do të përpiqet t’ju ndihmojë.

Vështirë fokusoheni

Njerëzit që kanë qenë nën stres për një kohë të gjatë e kanë të vështirë të përqendrohen në detyra. Nëse vini re se ju jeni bërë më pak të fokusuar se zakonisht, ndoshta është koha për të ngadalësuar pak dhe për të pushuar. Kjo ndodh për shkak të tensionit nervor./21Media