Pesë këshilla të dobishme rreth foshnjave të porsalindura

Pesë këshilla të dobishme rreth foshnjave të porsalindura

Ndiheni sikur jeta juaj po fillon nga e para për të dytën herë pasi e merrni fëmijën e porsalindur në krahët tuaj. Herë pas here fëmija juaj do të vjedhë zemrën.

Sidoqoftë, prindërit e rinj sado që përpiqen të përgatiten mund të jenë të shqetësuar për t’u kujdesur për foshnjën e porsalindur, veçanërisht nëse është fëmija i tyre i parë.

Ju mund të lexoni të gjitha librat në botë, por kurrë nuk mund të përgatiteni me të vërtetë për atë që është sikur të keni gjithë jetën e një personi në duart tuaja!

Më poshtë ju sjellim disa këshilla, që mund të ndihmojnë prindërit e të sapolindurve, përcjell rtv21.tv

Mos e nënvlerësoni rëndësinë e gjuhës së trupit

Thërrmimi nuk është e vetmja mënyrë që fëmija juaj përpiqet të komunikojë me ju. Kushtojini vëmendje gjuhës së trupit të fëmijës tuaj. Duart e shtrënguara mund të tregojnë se fëmija juaj është i uritur. Goditja e përsëritur sugjeron se fëmija juaj mund të dëshirojë të luajë.

Kur ushqeni foshnjën me gji, mbajeni kokën e bebes më afër vetes

Në shfaqjet televizive, kur nënat ushqejnë me gji foshnjat shpesh tregohen, duke mbajtur foshnjën e tyre me dorën më të afërt me kokën e foshnjës, duke mbajtur gjoksin e tyre me krahun e kundërt. Ndërsa, kjo është në rregull për fëmijët më të rritur, është më mirë të bëni të kundërtën me të sapolindurit. Kjo lejon dorën tuaj të lirë për të lëvizur kokën e fëmijës suaj dhe e bën më të lehtë për të kaluar anët, përcjell rtv21.tv

Dushi i parë i fëmijës suaj duhet të jetë me sfungjer 

Është koha që ti e kupton se fëmija yt meriton trajtim të veçantë, si marrja e një dushi me sfungjer personal, por ekziston një arsye e veçantë për të kënaqur të porsalindurin në një mënyrë të tillë.

Jini të vetëdijshëm për ndjeshmërinë e lëkurës së fëmijës tuaj

Kini kujdes para se të aplikoni kremra. Bebet pa dyshim kanë lëkurë të thatë pas lindjes, por lëkura e tyre është gjithashtu shumë e ndjeshme dhe vendosja e locionit në mënyrë kaq shpejt mund të shkaktojë reaksione alergjike. Nëse doni të merrni në zakonin e aplikimit të locionit ose vajit tek fëmija juaj, provoni të përdorni pak në një pjesë të vogël të trupit të foshnjës për të parë nëse ka reagim, përcjell rtv21.tv

Shtrojeni vendin e foshnjës në rast të ndryshimeve të natës

Kur fëmija juaj zgjohet në mes të natës sepse duhet të ndërrohet, mund të jetë një sherr i madh, duke u përpjekur për të rregulluar situatën në dorë. Shtrimi i vendit të foshnjës me dyshekë të papërshkueshëm nga uji mund të ndihmojnë në lehtësimin e procesit të pastrimit sesa të hiqni plotësisht krevatin./21Media