Shenjat që tregojnë se keni mungesë të vitaminës D

Shenjat që tregojnë se keni mungesë të vitaminës D

Vitamina D është një vitaminë, që ndikon shumë në sistemet e trupit tuaj nga sigurimi i furnizimit me kalcium tek kockat tona për të forcuar sistemin imunitar. Ju normalisht e merrni këtë vitaminë nga ushqimet, shtesat dhe rrezet e diellit, por kur diçka shkon keq dhe përballeni me mungesën e vitaminës D, sistemet tuaja të trupit mund të thyhen, përcjell rtv21.tv

Djersitja e kokës

Ka një sërë simptomash që mund të tregojnë se niveli i vitaminës D është i ulët. Literatura shkencore përshkruan djersitje të tepruar në të sapolindur si një nga shenjat e hershme të mungesës së kësaj vitamine. Një nga simptomat jo të dukshme të mungesës së vitaminës D në të rriturit është djersitja e tepërt e kokës në krahasim me pjesën tjetër të trupit. Nëse koka juaj djersitet shumë kjo mund të lidhet me mungesën e vitaminës D në trupin tuaj dhe mund t’ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Dhimbje kockore

Mungesa e vitaminës D mund të dëmtojë aftësinë e trupit për të vënë kalcium në indet e kockave, të cilat mund të çojnë në osteomalacia ose dobësim të eshtrave. Mungesa e vitaminës D mund të shoqërohet me dhimbje të ndryshme muskulo-skeletore, në veçanti, me dhimbje kockore tibiale. Rekomandohet të sigurohet marrja e përditshme e sasisë së nevojshme të Vitamina D për të shmangur dhimbjen e kockave, frakturave kockore dhe sëmundjeve të lidhura me të, si osteoporozën.

Një sistem i dobët imunitar

Vitamina D luan një rol të madh në mbështetjen e sistemit imunitar. Pa dijeninë, mjekët filluan të përdorin këtë vitaminë për të trajtuar infeksionet shumë kohë më parë, para se të zbuloheshin antibiotikët. Pacientët e tuberkulozit, për shembull, u dërguan në sanatoriume, ku ata ishin të ekspozuar ndaj dritës së diellit, të cilat, siç mendonin mjekët, vrau drejtpërdrejt infeksionin. Pra, nëse vuani nga infeksione të shpeshta virale, niveli i ulët i vitaminës D mund të jetë arsyeja, përcjell rtv21.tv

Lodhje dhe dobësi

Një studim që vëzhgoi efektin e plotësimit të vitaminës D në pacientët me lodhje tregoi reduktim të ndjeshëm të simptomave të lodhjes pas normalizimit të niveleve të vitaminës D.

Shërimi i ngadaltë i plagës 

Një studim ka treguar se 12 javë të plotësimit të vitaminës D rezultuan në një reduktim të ndjeshëm të plagëve në mesin e pacientëve diabetik. Shkencëtarët besojnë se vitamina D kishte një efekt pozitiv në stabilizimin e niveleve të glukozës në gjak dhe kolesterolit te pacientët. Nëse plagët tuaja shërohen ngadalë (sidomos nëse keni diabet), i kushtoni vëmendje nivelit të kësaj vitamine në trupin tuaj.

Rënia e flokëve

Ka shumë faktorë që mund të shkaktojnë humbjen e flokëve, dhe mungesa e vitaminës D është një prej tyre. Mungesa e kësaj vitamine mund të çojë në një proces të dëmtuar të çiklizmit të flokëve dhe humbjen e tyre. Vitamina D luan një pjesë integrale në procesin e rritjes së flokëve në pikën e lindjes së flokëve dhe mund të përdoret si një shtojcë që synon trajtimin e humbjes së flokëve, përcjell rtv21.tv

Ankthi dhe depresioni

Vitamina D është një vitaminë unike që ndikon në shumë pjesë të trupit tonë, duke përfshirë edhe trurin. Pasi që vitamina konsumohet nga ushqimi ose sintetizohet në lëkurën tonë, ajo liron neurotransmetues si dopamin dhe serotonin që ndikojnë në funksionimin e trurit. Sipas shkencëtarëve, mungesa e vitaminës D mund të çojë në ankth, depresion dhe madje mund të lidhet me sëmundjet mendore, duke përfshirë skizofreninë.

Nëse keni ndonjë nga shenjat e mungesës së vitaminës D, planifikoni një vizitë tek mjeku juaj i cili do të vlerësojë nivelin e kësaj vitamine në trupin tuaj dhe do t’ju përshkruajë dozën e nevojshme të vitaminës D./21Media