Në natën e parë të festivalit në garë ishin 17 shtete

Në natën e parë të festivalit në garë ishin 17 shtete

Sonte ka filluar edicioni i 64-të i “Eurovisionit”, i cili këtë vit mbahet në Tel Aviv të Izraelit.

Eurovisioni këtë vit do të prezantohet nga modelja e njohur me famë botërore, Bar Rafaeli si dhe Erez Tal, Assi Azar dhe Lucy Ayoub.

Sonte është mbajtur nata e parë gjysmëfinale e festivalit, ku përformuan 17 shtete. 10 prej tyre kanë aritur të kalojnë në finale, e cila do të mbahet të shtunën 18 maj.

Ja cilat shtete janë kualifikuara në finale.

Kujtojmë se, Jonida Maliqi, e cila përfaqëson Shqipërinë do të performojë këngën “Ktheju tokës” më 16 maj, e 14-ta me radhë. /21Media