Nuk ka dyshim që dieta ndikon në mënyrën se si dukemi dhe ndjehemi. Metodat e ndryshme “antiplakje” janë sjellë pothuajse në përsosje; duke filluar me atë se si duket lëkura jonë, nëse flokët tanë shkëlqejnë, sa bien, dhe pastaj si ndihemi, dhe sa do të jetë jetëgjatësia jonë – të gjithë duam ta mbajmë vitalitetin tonë për aq kohë sa të jetë e mundur dhe të dukemi më të rinj.

Vaj kokosi

Vaji i kokosit ka efekte vërtet magjike në trup edhe kur konsumohet. Vetëm një lugë çaji vaj në ditë ndihmon trupin të tretet më mirë ushqimi, shkatërron bakteret e dëmshme në aparatin tretës dhe përshpejton metabolizmin. Acidet yndyrore të shëndetshme që gjenden në vajin e kokosit ushqejnë lëkurën nga brenda dhe e bëjnë atë më të ndritshme, më elastike dhe për këtë arsye më të bukur!

Farat Chia

A e dini se farat Chia përmbajnë pesë herë më shumë kalcium se qumështi, shtatë herë më shumë vitaminë C sesa portokajtë, tri herë më shumë hekur sesa spinaqi, dy herë më shumë kalium sesa bananet dhe tetë herë më shumë acide yndyrore omega 3 sesa salmoni?

Farat Chia mbajnë një nivel të shëndetshëm sheqeri në gjak, zvogëlojnë dhimbjen e kyçeve, nxisin tretjen e mirë, mbrojnë nga kanceri, i bëjnë flokët, lëkurën dhe thonjtë të shëndetshëm dhe pastrojnë trupin nga toksina. Arsye e mjaftueshme për të blerë këto fara magjike sot!

Kinoa

Është shumë e pasur me proteina dhe përmban deri në 18 deri në 20% më shumë proteina sesa drithërat e tjerë. Përveç kësaj, është plot me minerale të tjera: hekur, kalcium, vitamina A, E dhe B; përmban një përqindje jashtëzakonisht të ulët të yndyrës dhe një numër të madh të fibrave.

Ndihmon në humbjen e peshës, ruan shëndetin e kockave, qelizave të trurit, dhëmbëve, enëve të gjakut dhe zemrës; parandalon kancerin e gjirit, ndihmon në migrenën e shpeshtë, e bën lëkurën rrezatuese dhe të shëndetshme dhe ndihmon në përballimin e stresit më lehtë.

Humusi

Kjo salcë e kremit nga qiqrat është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave, e pasur me vitamina dhe minerale, rrit nivelet e energjisë, i bën flokët më të fortë dhe më të shëndetshëm dhe ndihmon që plagët të kalojnë dhe të shërohen më shpejt! A keni dëgjuar që një çehre uniforme dhe e bukur vjen nga brenda? E verteta eshte!

Lëngu i karotës

Lëngu i freskët i karotës (pa aditivë, natyrisht), shpesh quhet një pije magjike për pamjen e lëkurës. Lëngu i karotës parandalon dhe zvogëlon skuqjen, hidraton lëkurën, parandalon shfaqjen e rrudhave, zvogëlon plagët dhe proceset inflamatore. Përveç kësaj, është i mirë për shikimin, zvogëlon dhimbjet menstruale, mbron nga problemet e zemrës, promovon humbjen e peshës dhe ndihmon në eliminimin e dhimbjeve të muskujve, gjë që është e shkëlqyeshme për të gjithë ata që sapo kanë filluar ushtrimet!

Manaferrat

Ulin nivelet e stresit dhe ankthin, ruajnë shëndetin e mëlçisë dhe veshkave. Në të njëjtën kohë, ndihmojnë në zvogëlimin e simptomave të menopauzës dhe kolesterolit.

Arrat

Nëse hamë rreth 50 gram arra në ditë – bajame, lajthi, arra – ne zvogëlojmë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, si dhe kolesterolit në gjak! Përveç kësaj, bajamet përmirësojnë ngjyrën dhe cilësinë e lëkurës, arrat hidratojnë lëkurën sepse janë të pasura me acide yndyrore omega 3, ndërsa lajthitë ndihmojnë në rritjen më të shpejtë të flokëve dhe thonjve.

Bukë thekre

Buka e thekrës ka më pak yndyrë, është një burim i shkëlqyeshëm i fibrave, ruan shëndetin e enëve të gjakut, dhe gjatë tretjes është më e lehtë për të përthithur ushqime të shëndetshme dhe na bën të ngopemi më gjatë dhe nuk ndiejmë fryrje të stomakut.