Rikthehet fuqishëm boksieri rus

Rikthehet fuqishëm boksieri rus

Kampioni botëror i peshave të lehta, Khabib Nurmagomedov mposhti kampionin e përkohshëm Dustin Poirier në periudhën e tyre të unifikimit të titullit UFC 242 në Abu Dhabi.

Nurmagomedov, 30 vjeçar gjunjëzoi Poirierin e Amerikës në raundin e tretë të shtunën për të shënuar 28 fitore nga 28 ndeshjet, transmeton rtv21.tv.

Rusi e mundi Poirier gjatë dy raundeve të para para se të sigurojë fitoren në raundin e tretë.

Numagomedov mposhti Conor McGregor përmes paraqitjes në UFC 229 në 2018. Ajo garë në Las Vegas përfundoi në një përleshje të egër midis dy rivalëve dhe e la Nurmagomedov të pezulluar.

Pasi e vuajti ndalimin e tij, rusi u kthye në fytyrën e Poirier me reputacionin e merituar si një nga luftëtarët më dominues në botë.

Poirier kishte kapur titullin e përkohshëm me një fitore emocionuese ndaj kampionit aktual të peshave të lehta Max Holloway në UFC 236 në prill.

Tani, me Nurmagomedov në krye të divizionit dhe Ferguson pretendent të qartë numër një, mund të ndodhë një ndeshje mes të dyve./21Media