Kievi do të rrisë prodhimin e dronëve

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy thotë se Kievi po rrit “dukshëm” prodhimin e tij të dronëve. Rusia dyshohet gjithashtu për zgjerimin e prodhimit vendas të dronëve.

Dronët janë bërë gjithnjë e më jetike për përpjekjet ushtarake ruse dhe ukrainase.

Javët e fundit, Kievi ka pasur disa sulme të suksesshme me dronë si pjesë e kundërofensive për të rimarrë territorin e tij. 

Ndërkohë, sulmet ruse me dron kanë shkatërruar objektet e depozitimit të grurit të Ukrainës përgjatë lumit Danub./21Media

Back to top button