Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un i dërgoi një mesazh Donald Trump pas diagnozës së presidentit amerikan se është me koronavirus, duke i uruar atij shërim të shpejtë.

“Ai shprehu njeshmëri dhe përshëndetje të ngrohta për presidentin dhe zonjën e parë”, njoftoi Agjencia Qendrore e Lajmeve Koreane (KCNA).

“Ai shpreson sinqerisht që ata do të shërohen sa më shpejt të jetë e mundur. Ai shpreson që ata do ta kalojnë atë”, thuhet tutje në njoftim.

Agjencia e lajmeve Yonhap e Koresë së Jugut tha se ishte hera e parë që Kim i dërgoi urime një udhëheqësi botëror i cili rezultoi pozitiv me Covid-19, transmeton rtv21.tv.

Trump njoftoi në orët e para të së premtes se ai kishte rezultuar pozitiv për Covid-19. Më vonë gjatë ditës, ai u drejtua për në një spital ushtarak për vëzhgim dhe trajtim të mëtejshëm.

Trump dhe Kim zhvilluan tre takime të profilit të lartë duke filluar në qershor 2018, pas një rritje të tensioneve midis Uashingtonit dhe Pyongyang në fillim të mandatit të Trump. Por, asgjë konkrete nuk doli në drejtim të denuklearizimit të Phenianit dhe bisedimet kanë qenë zyrtarisht në një vendndodhje për muaj me radhë.

Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo tha në mes të shtatorit se bisedimet po vazhdonin prapa skenave.

Trump vazhdimisht e ka portretizuar marrëdhënien e tij të ngushtë me Kim si një nga arritjet e tij të politikës së jashtme./21Media