Autoritetet në rajonin kinez të Mongolisë së Brendshme kanë mbyllur disa pika turistike pasi një rast i murtajës bubonike u konfirmua këtë javë.

Rasti u zbulua në Bayannur, që ndodhet në veriperëndim të kryeqytetit Pekin. Pesë pikat piktoreske aty pranë janë mbyllur. Vizitorët janë “rreptësisht të ndaluar të hyjnë në zonën e prekur dhe të vizitojnë rajonin përreth”, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua.

Autoritetet e brendshme të Mongolisë po zbatojnë gjithashtu një menaxhim më të rreptë të vendeve të tjera turistike për të siguruar që vizitorët të mos ushqehen ose prekin kafshë të egra dhe të ulin popullsinë e brejtësve ose pleshtave që mund të mbajnë sëmundje, sipas raportit Xinhua.

Autoritetet spitalore në Bayannur njoftuan për herë të parë zyrtarët e qytetit për rastin e dyshuar të shtunën. Qyteti u vendos nën një paralajmërim të Nivelit 3 për parandalimin e murtajës, i dyti më i ulët në një sistem me katër nivele, të dielën.

Mjekët diagnostikuan zyrtarisht rastin si murtajë bubonike të martën. Pacienti është duke u izoluar dhe trajtuar në spital, dhe është në gjendje stabile, raportoi Xinhua.

Murtaja, e shkaktuar nga bakteret dhe transmetohet përmes kafshimeve të pleshtave dhe kafshëve të infektuara, është e njohur për shkaktimin e pandemisë më vdekjeprurëse në historinë njerëzore – Vdekjen e Zezë, e cila shkaktoi vdekjen e  rreth 50 milionë njerëzve në Evropë në Mesjetë.

Murtaja bubonike, e cila është një nga tre format e murtajës, shkakton dhimbje në nyjet limfatike , të fryra, si dhe ethe, të dridhura dhe kollitje, raporton CNN përcjell portali rtv21.tv

Shkencëtarët dhe ekspertët paralajmëruan publikun që të mos frikësohen për rastet e reja – murtaja kurrë nuk ka ikur, dhe antibiotikët modernë mund të parandalojnë komplikimet dhe vdekjen nëse administrohet shpejt.

Organizata Botërore e Shëndetit po monitoron situatën në partneritet me autoritetet kineze dhe Mongole, sipas gazetës shtetërore China Daily.

Autoritetet shëndetësore të Bayannur paralajmëruan publikun të raportojë gjetjet e marmotëve të vdekur ose të sëmurë, dhe të mos i hanë ata

Marmotat janë një lloj ketri i madh tokësor që hahet në disa pjesë të Kinës dhe vendit fqinj Mongoli,të cilat kanë shkaktuar historikisht shpërthime të murtajës në rajon.

Konsumi i mishit të marmotës ose organeve ka qenë i lidhur me shkakun e rasteve të tjera të murtajës bubonike të fundit përtej kufirit kinez në Mongolinë fqinje – dy raste u konfirmuan javën e kaluar, dhe një rast i dyshuar u raportua të hënën.

Këto raste i shtynë autoritetet në Rusi, e cila kufizohet me Mongolinë, të paralajmërojnë banorët në zonën kufitare të mos gjuajnë ose hanë mish marmots dhe të marrin masa parandaluese kundër kafshimeve të insekteve.

Ambasada Ruse në Mongoli tha “nuk ka arsye për shqetësim serioz” pasi autoritetet mongoleze kanë vendosur kufizime të udhëtimit dhe individë të infektuar të izoluar, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve ruse RIA Novosti.

Ambasada përmendi gjithashtu Sergei Diorditsu, një përfaqësues i Organizatës Botërore të Shëndetit (WHO) në Mongoli, i cili citohet të ketë thënë se provinca sheh shpërthime sezonale të murtajës, sipas RIA Novosti.

“Ekzistojnë fokale natyrale (bakteret, një rezervuar kafshësh dhe një vektor) të murtajës në Mongoli dhe sëmundja është përhapur nga tarbagans (marmots mongole)”, tha ambasada.

“Problemi është se banorët lokalë, të cilët, pavarësisht nga të gjitha ndalesat dhe rekomandimet e autoriteteve lokale, vazhdojnë t’i gjuajnë ata dhe t’i hanë ata, pasi kjo është një delikatesë lokale”./21Media