Një fatlum,  fans i Elvis Presley  tashmë është pronar i një prej kitarave me të rralla të King-ut për një çmim 1.32 milion dollarë.

Kitara  e Elvis Presley  “1942 Martin D-18”- të cilën ai e zotëronte nga 1954 deri në vitin 1956 u shit në ankand për 1,320,000 dollarë. Është një rekord botëror për memorandumet më të shtrenjta të Elvis Presley të shitura ndonjëherë … përmes folks në Gotta Have Rock and Roll, përcjell portali rtv21.tv

Kitara përmban në vete mijëra histori. Elvis e bleu atë në O.K. Houck’s Piano Store në Memfis, duke tregtuar në modelin e tij Martin-18-18. Ai pastaj vazhdoi të dekoroi  kitarën me shkronja metalike ngjitëse “ELVIS”. Sot, kitaraës i mungon “S-ja.”

Ndërsa zotëronte kitaren, Elvis regjistroi një mori të klasikëve të tij të hershëm, duke përfshirë “It’s Alright (Mama)”, “Moon Moon of Kentucky” dhe “Good Rockin ‘Tonight”. Pronari i ri mbetet anonim … tani për tani.

Disa sende të tjera interesante që u shiten në ankand përfshijnë atlete të modës Jordan 1 të veshura me lojën e Michael Jordan të sezonit 1985-86. Ato u shitën për 474.696 dollarë, gjithashtu një rekord./21Media