Kjo është arsyeja pse qimet e fytyrës nganjëherë iu rriten më shpejt

Ndërsa shumica prej nesh kanë flokë të hollë dhe të lehtë që mbulojnë fytyrat tona, disa gra vuajnë nga qimet e shpeshta të cilat iu dalin në fytyrë.
Kjo gjendje njihet si hirsutizëm dhe gratë që vuajnë prej tij kanë më shumë qime të tepërta të trupit dhe fytyrës. Edhe pse ka shumë mënyra për të hequr qafe qimet e bezdisshme në fytyrë, të qenit proaktiv dhe të shmangni faktorët që mund të shkaktojnë rritjen e tyre mund t’ju kursejë shumë udhëtime në sallon bukurie.
Bright Side ka sjellur disa fakte se pse qimet e fytyrës nganjëherë rriten më shpejt.

Nuk po kujdeseni për ekspozimin tuaj ndaj BPA

6 arsye pse qimet e fytyrës suaj mund të rriten më shpejt
Kur jeni duke bërë pazar, me siguri po e merrni faturën pa e menduar shumë, por duke e bërë këtë, në fakt po e ekspozoni veten ndaj bisfenolit A, ose BPA, një ndërprerës i fuqishëm endokrin që mund të shqetësojë hormonet tuaja. Faturat që marrim zakonisht në supermarket përmbajnë BPA që është 250 deri në 1000 herë më e madhe se sasia në ushqimin e konservuar.
Trupi juaj mund ta absorbojë këtë kimikat të rrezikshëm përmes lëkurës dhe sapo të hyjë në trupin tuaj, mund të ndikojë në shëndetin tuaj riprodhues dhe sistemin tuaj endokrin, i cili, nga ana tjetër, mund të çojë në më shumë qime të padëshiruara. BPA mund të gjendet në një shumëllojshmëri produktesh, duke përfshirë shishet e ujit, pecetat dhe letrën higjienike, por shumë prodhues sigurohen që ta heqin atë nga produktet e tyre dhe t’i shënojnë si “pa BPA”.

Nuk keni kohë për stërvitje

6 arsye pse qimet e fytyrës suaj mund të rriten më shpejt
Edhe nëse bëni një jetë shumë të ngarkuar, ndarja e një kohe për stërvitje mund t’ju ndihmojë të ulni rritjen e qimeve të fytyrës. Të qenit mbipeshë rrit shanset për të patur qime të padëshiruara në mjekër ose buzën e sipërme dhe fillimi ngadalë me ushtrime të moderuara ose me ndikim të ulët, si noti ose ecja, mund t’ju ndihmojë të largoni qimet e padëshiruara.

Ju hani shpesh peshk

6 arsye pse qimet e fytyrës suaj mund të rriten më shpejt
Ndërsa shtoni pak salmon në dietën tuaj është një mënyrë e shkëlqyer për të marrë më shumë proteina, ngrënia e shpeshtë e tij mund të kontribuojë në rritjen e qimeve të fytyrës. Peshqit me vaj, si salmoni dhe skumbri, janë vërtetuar se rrisin testosteronin tek gratë dhe të kesh një nivel më të lartë se normalja e këtij hormoni mund të jetë përgjegjës për qimet e tepërta të fytyrës.

Nuk mund të filloni një ditë pa kafe

6 arsye pse qimet e fytyrës suaj mund të rriten më shpejt
Nëse nuk mund ta duroni mendimin për të përballuar ditën pa filxhanin tuaj të nxehtë ne e kuptojmë plotësisht, por pirja e kafesë shumë shpesh mund të shkaktojë në fakt prodhimin e testosteronit. Studimet kanë treguar se pirja e rregullt e kafesë për vetëm 4 javë mund të rrisë nivelet totale të testosteronit në trup. Nëse nuk jeni gati të hiqni dorë nga filxhani juaj i përditshëm, zgjidhni kafe që përmban më pak kafeinë.

Jeni të stresuar

6 arsye pse qimet e fytyrës suaj mund të rriten më shpejt
Ne jetojmë në një botë që ndryshon me shpejtësi dhe shmangia e stresit është pothuajse e pamundur. Por ndërkohë që të ndihesh pak i stresuar herë pas here është krejtësisht normale, të qenit nën presion të vazhdueshëm mund të prishë ekuilibrin natyral të hormoneve të trupit tuaj. Kur hormonet tuaja janë jashtë presionit, kjo ndikon në shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe mund të shkaktojë që qimet e padëshiruara të rriten më shpejt.

Po kurseni gjumin

6 arsye pse qimet e fytyrës suaj mund të rriten më shpejt
Pavarësisht nëse jeni duke parë me tepricë shfaqjen tuaj të preferuar ose thjesht duke shijuar një kohë të qetë gjatë natës, kur fëmijët më në fund janë në gjumë, mos mbyllja e mjaftueshme e syve mund të ndikojë seriozisht në mirëqenien tuaj dhe të bëjë kërdi në hormonet tuaj. Për të shmangur rritjen e tepërt të qimeve në fytyrë, sigurohuni që të bëni të paktën 7 orë gjumë bukurie gjatë natës./21Media
Back to top button