Shenja të qarta

Shenja të qarta

Edhe pse ka pije të ndryshme në treg sot, është akoma më e dëshirueshme të pini vetëm ujë të thjeshtë, jo të gazuar. Fatkeqësisht, shumë harrojnë për këtë dhe kështu dëmtojnë organizmin e tyre.

Nëse nuk jeni të sigurt se sa ujë duhet të pini çdo ditë, mjafton të dëgjoni se çfarë thotë trupi juaj.

Këto janë shenja të qarta se është koha për (të paktën një) gotë ujë:

– Goja e thatë

Etja manifestohet përmes thatësisë së buzëve, gjuhës dhe zgavrës në gojë, por është e rëndësishme të dini se trupi juaj tashmë është i dehidratuar në atë pikë.

– Lëkura e thatë

Lëkura e thatë dhe e irrituar, ashtu si një gojë e thatë, është një nga shenjat e para të dehidrimit të plotë. Për më tepër, marrja e pamjaftueshme e lëngjeve parandalon që toksinat të lirohen, gjë që mund të çojë në probleme serioze shëndetësore.

-Dhimbje në nyja

Kërcimi, ushtrimi dhe madje edhe ecja ju shkaktojnë dhimbje të përbashkët? Edhe kjo mund të jetë një shenjë se duhet të pini një gotë ujë, pasi kërcet dhe disqet e shpinës përmbajnë mbi 80 për qind ujë.

– Jeni vazhdimisht të lodhur

Kur pini sasinë e gabuar të ujit, trupi nuk mund ta shpërndajë siç duhet, gjë që manifestohet përmes lodhjes dhe përgjumjes.

– Sulmet e shpeshta të urisë

Dehidratimi mashtron trurin, kështu që dërgon sinjale në trup se është i uritur në vend të etjes. Përveç kësaj, do të ketë një efekt në ngadalësimin e metabolizmit tuaj dhe të gjitha këto mund të ndikojnë në shtimin e peshës suaj.

– Problemet me tretjen

Uji hidraton sistemin tretës dhe sasitë e përshtatshme parandalojnë problemet e zorrëve, si dhe kapsllëkun.