FC Barcelona e Ronald Koeman përfundoi ndeshjen e dytë të sezonit me një tjetër fitore (3-1 Girona). Kishte shenja përmirësimi, gjak të freskët, të rinjtë vazhduan të gjeneronin shumicën e momenteve të rrezikshme në gjysmën e kundërshtarit. Ndërsa ndeshja vazhdonte, përvoja dhe forma mbrojtëse e Girona morën përsipër, por ishte gjithsesi një performancë tjetër premtuese.

Një nga kompetencat e Koeman është krijimi i një blloku të fortë në mbrojtje dhe duke e bërë ekipin shumë më të vështirë për tu prishur. Kundër Gironës, gabimet u bënë në fusha që thjesht nuk mund të shkojnë përpara. Frenkie de Jong është ende në ndërtimin e mprehtësisë së tij, por u përpoq së bashku me Sergio Busquets. Riqui Puig, Pedri, Konrad dhe kompania e freskuan skuadrën në pjesën e dytë dhe sollën një goditje shumë të nevojshme në sulm, përcjell portali rtv21.tv

“Ne jemi përpjekur ta bëjmë atë, kështu që të gjithë luajtën 60 minuta, prandaj mbajtëm të njëjtën krah për një orë. Ata që hynë në lojë për 30 minutat e fundit do të duhet të kryejnë një trajnim shtesë prej 30 minutash, kështu që nuk ka asnjë ndryshim dhe të gjithë punuan njësoj “, konfirmoi Koeman. “Unë jam i lumtur. Unë mendoj se kemi luajtur këndshëm nga mbrapa dhe gjithmonë kemi pasur një njeri shtesë në mesfushë. Në përgjithësi, kemi luajtur mirë dhe jemi ngadalë duke u rritur deri në 100% përpara sezonit të LaLiga. “

Kur u pyet për Luis Suarez dhe pse nuk u zgjodh për këtë ndeshje, Koeman ishte shumë i qartë. “Nëse Suarez përfundon duke qëndruar këtu, atëherë ai do të bëhet një anëtar tjetër i skuadrës. Unë fola me të këtë mëngjes. Ne nuk e dimë nëse ai do të qëndrojë apo do të largohet.”

Një tjetër lojtar që ra në sy, kësaj here për atë që po bën në fushë, ishte Coutinho. “Philippe po punon vërtet shumë. Ai duket me të vërtetë i sigurt. Ai po stërvitet dhe po luan mirë. Duhet të mbani mend se ai ka kaq shumë cilësor. Çdo lojtar ka nevojë për mbështetje dhe ndihmë nga trajneri i tij.”/21Media