Koreja e Veriut zhvilloi një paradë ushtarake, ku mori pjesë udhëheqësi Kim Jong-un.

Parada shënoi 75 vjetorin e Partisë së Punëtorëve.

Koreja e Veriut zakonisht përdor paradat e saj për të treguar raketa dhe armë të reja. Ekspertët thonë se raketat balistike ndërkontinentale ishin të dukshme gjatë ngjarjes në mëngjesin e së shtunës, transmeton rtv21.tv.

Është parada e parë e vendit në dy vjet dhe vjen vetëm disa javë përpara zgjedhjeve presidenciale të SHBA.

Koreja e Veriut nuk kishte paraqitur raketa balistike në paradat e saj që kur Presidenti Donald Trump dhe Kim Jong-un mbajtën samitin e tyre të parë në vitin 2018.

Sipas ushtrisë së Koresë së Jugut, parada u mbajt para agimit të së shtunës. Nuk dihet ende pse ngjarja u mbajt kaq herët.

Asnjë media e huaj nuk u lejua në këtë ngjarje, kështu që analistët po mbështeten në pamjet e redaktuara të medias shtetërore të cilat po lëshohen për të vlerësuar paradën./21Media