Ekipi kombëtar i Kosovës në basketboll u mund edhe nga Islanda, pas humbjes nga Rusia.

86 me 62 ishte rezultati përfundimtar takimit në të mirë të Islandës edhe pse paraqitje të mirë patën lojtarë si Valon Bunjaku e Drilon Hajrizi.

Pas kësaj sfide të humbur, Kosovës i mbetën edhe dy ndeshje të tjera për t’u zhvilluar dhe luan në fillim të vitit 2021 kundër Luxemburgut dhe Sllovakisë.