Mënyra më e lehtë për të pastruar lavatriçen tuaj

Mënyra më e lehtë për të pastruar lavatriçen tuaj

Mund t’i mbajë rrobat tuaja të freskëta me shtypjen e një butoni – por është e lehtë të harroni se edhe makina juaj larëse ka nevojë për pastrim.

Sipas ekspertëve, makinat larëse mund të përmbajnë salmonelë dhe baktere të tjera të këqija nëse nuk pastrohet shpesh, përcjell rtv21.tv

 

View this post on Instagram

 

🤢🤢 serious neglect of my washing machine drawer, I have never let it get this bad (promise 🤞..too busy making sure everyone else has pristine homes 🙌🏽😂) . . Anyways it’s very simple to clean the inside and the washing machine drawer, I used @astonishcleaners #mouldandmildewspray you can get it in most pound shops? B&m, home bargains etc, simply spray and clean! I used a grout brush to clean the inside, it’s quite tricky tying to scrub , takes some time! The drawer is simple, and for those hard to reach places simply use a cotton bud!!. . . To finish add some soda crystals to the drawer and some white vinegar into the drum, put it on a warm cycle and when that’s finished add a capful of #Zoflora to the drum and put it on a rinse . . #washingmachineclean #washingmachine #astonishcleaners #astonishcleaningproducts #zoflora #zofloraaddict #zofloraobsessed #zofloralove #lovezoflora #cleaningtips #cleaningtricks #cleaninghacks #cleaningmotivation #cleaningredients #tipsandtricks #hacks #everydayplayhacks #instahome #instaclean #instalife #pristinemaid #belfast

A post shared by Pristine Maid Belfast (@pristine_maid19) on

Studiuesit e Universitetit të Arizonës kanë zbuluar se mund të jetë një vend adekuat për mikrobet, të cilat mund të përfshijnë gjithashtu virusin e hepatitit A, norovirusin, rotavirusin dhe E. coli.

“Nëse lani vetëm një ngarkesë me të brendshme, do të ketë rreth 100 milione E. coli në ujin e larë, dhe ato mund të transmetohen në ngarkesën tjetër të rrobave,” thap rofesori i mikrobiologjisë Charles Gerba për ABC News.

Sidoqoftë, nëse nuk jeni të sigurt se si të pastroni makinën tuaj, gratë në Instagram po ndajnë këshillat e tyre – dhe disa fotografi mbresëlënëse ‘para’ dhe ‘pas’ gjithashtu./21Media

 

View this post on Instagram

 

CONFESSION TIME! 🤢🤢🤢🤢🤢🤢🤢 Okay- so, we got our washer (and dryer) second hand out of one of my mums flats when we moved in (years ago!) they weren’t particularly dirty when we got them- except there was mould in the rubber seal of the washer, because it had sat unused but wet for weeks. I got rid of that, and thought all was fine. Then I found out you can normally take the drawer out and clean in there. I tried and tried with all my might to pull the drawer out- everyone kept saying “just pull, it’ll come out” but it didn’t- so I assumed it couldn’t come out. I was doing cleaning cycles pretty often anyway. Then yesterday, I saw @dazlincleaning do her machine- and her drawer had a catch that needed to be pushed and then the drawer came out easy! Low and behold- ours is the same! So I took it out this morning to clean it all🤢🤢 >>>>>>swipe for during- then after! #Imahincher #hinching #mrshinchmademedoit #hinchhacks #mrshinchhome #hinchyourselfhappy #homesweethome #homeiswheretheheartis #homeismyhappyplace #cleaning #tidying #decluttering #makingthehouseourhome #sahm #stayathomemamma #hinchhaul #minihinchhaul #washingmachineclean #beforeandafter #gross #dirtporn #disgusting

A post shared by Kat✨🌟 (@stayathomemamma96) on