Dyqanet me pakicë janë mbyllur, shkollat kanë shkuar në pushimet e Krishtlindjeve. Bllokimi i plotë ka filluar në Gjermani. Në luftën kundër koronavirusit, jeta publike mbyllet për herë të dytë sivjet. Përveç dyqaneve ushqimore dhe dyqaneve të tjera për nevoja të përditshme, tregtia me pakicë është mbyllur deri në 10 janar.

Megjithatë, në mes të krizës ka një shpresë, sipas Ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn, vaksinimet mund të fillojnë në Gjermani javën e ardhshme.

Spahn e përshkroi atë si një sinjal shumë të mirë që, siç qëndrojnë gjërat sot, vaksina e parë duhet të miratohet në BE përpara pragut të Krishtlindjes. Pastaj mund të fillon vaksinimin brenda dy deri në katër ditë, tha ai të martën në mbrëmje në ARD “Tagesthemen”.

Në Gjermani, qendrat e vaksinimit dhe strukturat e vaksinimit tani janë gati për përdorim. Në një hap të parë, pas miratimit, “rreth 400,000 doza mund të dorëzohen”. Kërkohen dy doza për person. Sipas Spahn, njerëzit e vaksinuar duhet të jenë në gjendje të raportojnë efektet anësore përmes një aplikacioni, transmeton rtv21.tv.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të martën se ka ndërmend të paraqesë kërkesën mbi vaksinën nga kompania Mainz Biontech dhe partneri i saj amerikan Pfizer më 21 dhjetor – domethënë tetë ditë më herët se më parë. Komisioni i BE-së më pas duhet të japë miratimin zyrtar. Kjo do të hapte rrugën për fillimin e vaksinimeve masive në të gjitha vendet anëtare të BE-së.

Së pari, Gjermania do të marrë vaksinën siç është rënë dakord nga traktatet evropiane, tha Spahn. Kjo do të ishte njëmbëdhjetë deri në 13 milionë doza vaksinash deri në fund të tremujorit të parë. Dërgesat që janë rënë dakord dypalëshe me prodhuesit do të shtohen më vonë. Kjo është një shtesë prej 20 milionë dozash vetëm nga Biontech. Spahn supozon se rreth 60 përqind e qytetarëve në Gjermani mund të vaksinohen deri në fund të verës së ardhshme. Sipas ekspertëve, një normë prej 60 deri në 70 përqind është e nevojshme për kontrollin efektiv të pandemisë.

Qeveria federale nuk pret që situata të lehtësohet shpejt. Kancelarja gjermane, Angela Merkel paralajmëroi të martën në një takim të grupit parlamentar të Bashkimit se janari dhe shkurti do të ishin përsëri muaj pandemikisht të vështirë.

Kushtet fillimisht janë të vlefshme deri më 10 janar. Më 5 janar, qeveritë federale dhe shtetërore do të diskutojnë masa të tjera pas 10 janarit./21Media