Artistja me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, Sew Beautiful krijon peizazhe befasuese duke përdorur vetëm gjilpërë, fije peri dhe herë pas here disa topa pëlhure pambuku, si lesh për të bërë që arti i saj të jetë unik. Peisazhet e saj të qëndisura duken si piktura edhe pse në këtë proces nuk u përdor asnjë bojë. Ajo nuk ka pse të kërkojë shumë frymëzim pasi të jetosh në fshat piktoresk rezultatet në modelet më të pabesueshme, transmeton rtv21.tv.

Nëse vlerësoni veprat e artit të punuar me dorë, lëvizni poshtë për të parë më të mirët nga skenat e saj të ndërlikuara natyrore dhe bashkohuni me ushtrinë e ndjekësve prej 32.7 mijë në Instagram!

“Që në moshë të re, gjithmonë kam pasur pasion artin, natyrën dhe lulet. Më pëlqente të provoja stile të reja të artit. Unë u rrita duke parë nënën time duke krijuar përmes qëndisjes dhe kohët e fundit, bashkova dashurinë time për ngjyrat dhe qëndisjen”, tha artistja.

Qëndisja ka ekzistuar për sa kohë që njerëzit kanë prodhuar pëlhurë, që datojnë 30,000 vjet para Krishtit, kështu që ajo tashmë ka një histori të pasur e cila është ende duke u shkruar. Ne mund të gjejmë artin e qëndistarisë në të gjithë botën nëpër kultura dhe industri të ndryshme. Dhe ndërsa është përdorur dhe vlerësuar gjerësisht në rroba dhe pajisje dhe mund të çojë lart dhe freskojë çdo pamje, gjithnjë e më shumë artistë po shprehin krijimtarinë e tyre përtej modës përmes gjilpërave dhe fijeve.

Çdo vepër arti nga Sew Beautiful është një pjesë unike e artit në mur që mund të dekoroj çdo hapësirë të brendshme. Nga pyjet e gjelbërta deri në fusha të gjera me re me gëzof, nga male të gjalla deri në pellgje paqësore – artistja kap pamjet realiste dhe abstrakte me fije shumëngjyrëshe.

Artistët e qëndisjes moderne e shtyjnë këtë formë të lashtë të artit në kufijtë e saj duke përfshirë jo vetëm teknika të ndryshme inovative dhe materiale të përziera si leshi dhe tyl, por edhe duke paraqitur idetë më krijuese për të përdorur aftësitë e tyre për të dalë në pah./21Media