Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, përmes një konferencepër media ka folur për Gjykatën Speciale dhe paraqitjen e ish-krerëve të UÇK-së para gjykatësve të Speciales.

Kurti duke përmendur përmendur ish-presidentin Hashim Thaçi, ish-kryeparlamentarin Kadri Veselin, Jakup Kransiqin e Rexhep Selimin tha se UÇK-ja nuk ka qenë e asnjërit por e të gjithëve dhe “të gjithë duhet ta mbrojmë atë”.

“Prokuroria e ka gabim, nuk ka pasur strukturë të tillë paralele kriminele, lajmi për njëfarë NPK-je brenda UÇK-së nuk është i vërtetë”, tha më tej ai”, tha Kurti./21Media