Topi i Artë 2019

Topi i Artë 2019

Sonte do të zbulohen 30 emrat e futbollistëve finalistë nga tabloidi francez, “France Football” për çmimin më të rëndësishëm individual, Topi i Artë 2019.

Favoritët për këtë trofe janë Virgil van Dijk, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi. Fituesi në fuqi është mesfushori i Realit të Madridit, Luka Modric.

Holandezi Van Dijk u shpall lojtari i vitit nga UEFA, ndërsa Messi e mori çmimin e Lojtarit më të mirë sipas FIFA-s ndërkohë Ronaldo u shpall kampion i Italisë me Juventusin dhe ishte golashënuesi më i mirë i klubi.

Trofeu do ngritet nga fituesi më 2 dhjetor të këtij viti në “Teatrin e Chatelet” në Paris.

Lista e finalistëve është Sadio Mane – Liverpool, Hugo Lloris – Tottenham, Dusan Tadic – Ajax, Frenkie De Jong – Barcelona dhe Sergio Aguero – Man City./21Media