Trajton çdo problem në lëkurën tuaj

Trajton çdo problem në lëkurën tuaj

Përdorimi i vajrave duhet të jetë pjesë e rutinës suaj të bukurisë, por së pari duhet të dini se cili lloj është i përshtatshëm për tipin e lëkurës suaj. Vaji i arganit është një nga ato përbërës që shihni në çdo produkt, lexoni në çdo artikull, dhe më poshtë do të lexoni pse është vaji ideal për çdo lloj lëkure dhe pse është kaq i mrekullueshëm.

Çdo vaj i fytyrës ka një formulë, peshë dhe shkallë të ndryshme të përthithjes, duke i bërë disa më të përshtatshme për lloje dhe probleme të caktuara të lëkurës sesa të tjerët. Vaji i kastor dhe vaji i farave të rrushit, për shembull, reduktojnë sasinë e vajit të tepërt në lëkurën e prirur ndaj akneve, ndërsa vaji i arrës së arrës së kokosit dhe avokados veprojnë si hidratues për lëkurën e thatë.

Vaji i arganit, megjithatë, bie në mes të spektrit, nuk është shumë i rëndë, por as shumë i lehtë, duke e bërë atë të përsosur për t’u përdorur në të gjitha llojet e lëkurës. Është i pasur me acide yndyrore omega, vitaminë E dhe acide linoleike, të gjitha këto veprojnë si hidratues në lëkurën tuaj, por edhe kundër akneve.

Shumë vajza që kanë lëkurë të yndyrshme me prirje akenike, nuk përdorin vaj me idenë se ky i fundit do të rrisë më shumë prodhimin e sebumit natyral. Ndërkohë sipas dermatologëve, përdorimi i kremrave të ashpër kundër puçrrave than lëkurën dhe dëmton barierën mbrojtëse.

Kur shtresa e parë e lëkurës është e dëmtuar prodhon edhe më shumë vaj, i cili mund të bllokojë poret dhe të shkaktojë puçrra. Vaji i arganit, megjithatë, mund të ndihmojë në vendosjen e ekuilibrit.

Për më tepër vitamina E në vajin e arganit vepron si një anti-inflamator i shkëlqyer për lëkurën por gjithashtu ndihmon në kontrollin e prodhimit të vajit të lëkurës tuaj duke ekuilibruar nivelet e sebumit. Plus, të gjithë antioksidantët natyral që gjenden në vajin e arganit qetësojnë ekzemën dhe problemet e tjera të lëkurës.

Teknikisht, vajrat nuk janë hidratues, por ata kanë aftësinë të mbajnë lagështinë në lëkurë. Ndaj është mirë t’i aplikoni këta të fundit në lëkurë pak të lagësht për të ruajtur të gjitha molekulat e ujit.

Për shkak se vaji i arganit është relativisht i lehtë përthithet mjaft shpejt, kështu lëkura juaj do të ketë një shkëlqim të ndritshëm dhe jo sikur lëkura juaj është e yndyrshme. Nuk ju mbetet asgjë tjetër veçse ta provoni.