Në ndërtesat që u shembën që nga tërmeti në Izmir, ekipet po punojnë pa ndërprerje për viktimat e tërmetit. Ekipet e kërkimit dhe shpëtimit komunikuan me nënën dhe 4 fëmijët e saj të cilët ishin bllokuar në rrënojat e Apartamentit “Doğanlar” në rrethin Bayraklı.

Izmiri u trondit nga një tërmet me magnitudë 6.6 që ndodhi afër Seferihisar. Tërmeti, i cili u ndje gjithashtu në provincat përreth, pati ndikimin më të madh në rrethet Bayraklı dhe Bornova të Izmirit. Si rezultat i tronditjes në të cilën 4 ndërtesa u shkatërruan plotësisht, 25 persona humbën jetën, 831 njerëz u lënduan.

Përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit vazhdojnë në 8 ndërtesa në rrethin Bayraklı, transmeton rtv21.tv.

Ekipet që vazhdojnë të punojnë në rrënojat në Apartamentin “Doğanlar” ku zbuluan zhurmë në katin e 3-të rreth orës 07:00.

Ekipet kontaktuan me nënën 38-vjeçare, Seher Dereli Perinçek, e cila ishte nën rrënojat dhe mësuan se Perinçek ishte me fëmijët e saj binjakë vëllezërit e motrat Ezel dhe Elzem Perinçek, 10 vjeç, Umut Perinçek, 7 vjeç dhe Elif Perinçek , 3 vjeç.

Ekipet përqendruan përpjekjet e tyre për të arritur rrënojat si nga kuzhina ashtu edhe nga dhoma e ndenjes.

“Godit 3 herë nëse e dëgjon zërin tim”.

Përafërsisht 21 orë pas tërmetit, thirrja e ekipeve në rrënojat e banesës “Doğanlar” për të “goditur 3 herë nëse e dëgjoni zërin” u përgjigj.

Pritja vazhdon në zonën e rrënojave./21Media