Lionel Messi ka publikuar një mesazh lamtumire të premten për Luis Suarez të cilin e fillon me presidentin Josep Maria Bartomeu dhe bordi për mënyrën në të cilën uruguajani është larguar nga klubi për në Atletico Madrid, përcjell portali rtv21.tv

Kapiteni i Barça-s bëri një postim në llogarinë e tij në Instagram me imazhe të ndryshme të momenteve të ndara me Suarez, i cili i dha lamtumirën e fundit Barça-s në një ngjarje në Camp Nou të enjten ku morën pjesë Messi Piqué, Busquets, Jordi Alba dhe Sergi Roberto.

Fotografitë e Messit dhe Suarezit janë të dyshes së buzëqeshur, por mesazhi mbart një kuptim tjetër.

“Sa e vështirë do të jetë të mos ndash çdo ditë me ty, si brenda dhe jashtë fushës. Do të na mungosh kaq shumë. Kaq vite, kaq shumë miq, dreka, darka … Kaq shumë gjëra që nuk do të harrohen kurrë, çdo ditë së bashku. Do të jetë e çuditshme të të shoh me një fanellë tjetër dhe madje edhe më e çuditshme të luash kundër teje. Ti e meritove të largohesh për atë që je: një nga lojtarët më të rëndësishëm në historinë e klubit, duke fituar gjëra si pjesë e një grupi dhe individualisht. Jo që ata të të dëbojnë siç kanë bërë. Por e vërteta është se asgjë nuk më habit më. Të uroj të gjitha të mirat në këtë sfidë të re. Unëtë  dua shumë. Shihemi së shpejti, mik.”

Suarez u drejtua për në Madrid të premten ku do të finalizojë transferimin e tij në Atletico, duke kaluar një mjekësor dhe duke nënshkruar një marrëveshje dy-vjeçare. Ai mund të përfshihet këtë fundjavë kundër Granadës./21Media

 

View this post on Instagram

 

Ya me venía haciendo la idea pero hoy entré al vestuario y me cayó la ficha de verdad. Que difícil va a ser no seguir compartiendo el día a día con vos, tanto en las canchas como afuera. Los vamos a extrañar muchísimo. Fueron muchos años, muchos mates, comidas, cenas… Muchas cosas que nunca se van a olvidar, todos los días juntos. Va a ser raro verte con otra camiseta y mucho más enfrentarte. Te merecías que te despidan como lo que sos: uno de los jugadores más importantes de la historia del club, consiguiendo cosas importantes tanto en lo grupal como individualmente. Y no que te echen como lo hicieron. Pero la verdad que a esta altura ya no me sorprende nada. Te deseo todo lo mejor en este nuevo desafío. Te quiero mucho, los quiero mucho. Hasta pronto, amigo.

A post shared by Leo Messi (@leomessi) on