Në ndeshjen e fundit të raundit 11 të Bundesligës, Bayer Leverkusen mposhti sonte Hoffenheim me rezultatin 4-1 në shtëpi dhe doli në krye të tabelës.

Shënues i dyfishtë për nikoqirët ishte Leon Bailey (4, 27), por ai përfitoi nga një gabim i lojtarit të kombëtares kroate, Andrej Kramariq në minutën e 27-të. Ai e ktheu topin nga gjysma e kundërshtarit te portieri i tij që ishte jashtë 16-metërshit, por shkoi te Leon Bailey, i cili lehtësisht shënoi gol. Ky është ndoshta gabimi i parë i tillë në karrierën e Andrej Kramariq, i cili luajti për Hoffenheim deri në minutën e 76-të.

Dy golat e mbetur për “farmacistët” u shënuan nga Florian Wirtz (55) dhe Lucas Alario (90 + 1 penallti) dhe një gol ngushëllimi për Hoffenheim u shënua nga Christoph Baumgartner (50).

Hoffenheim e përfundoi ndeshjen me dy lojtarë më pak pasi Florian Grillitsch u përjashtua në minutën e 64-të dhe Stefan Posch në minutën e 79-të.

Lojtarët e Schalke ishin afër thyerjes së serisë pa një fitore në Bundesliga, duke udhëhequr 2-1 dhe duke pasur më shumë lojtarë, por ata pësuan një gol në kohën shtesë. Schalke ka qenë pa fitore në Bundesliga për 27 ndeshje dhe mbeti në vendin e fundit me katër pikë.

Ndeshja në Augsburg u shënua nga një dëmtim i rëndë i sulmuesit vizitues Marko Uth, i cili mbeti pa ndjenja në fushë në minutën e 11-të pas një përplasjeje ballë për ballë me Felix Uduokhai. Shokët e tij të skuadrës i dolën shpejt në ndihmë dhe mjekët reaguan shpejt. Pushimi zgjati më shumë se 10 minuta pas së cilës Uth u hoq nga terreni në një barelë.

Pas kësaj, ishte një tjetër tronditje për Schalke, sepse nikoqirët kaluan në epërsi me një autogol të Suat Serdar (32). Bencho Raman barazoi për Schalke në minutën e 52-të dhe një minutë më vonë Augsburg mbeti me një lojtar më pak pasi sulmuesi Florian Niederlechner u ndëshkua me karton të kuq.

Schalke kaloi në epërsi 2-1 përmes Nassim Boujellab në minutën e 61-të, por nikoqirët arritën të barazonin në minutën e tretë të kohës shtesë me golin e Mark Richter (90+3).