Messi fitoi "Topin e Artë" për të gjashtën herë

Messi fitoi “Topin e Artë” për të gjashtën herë

Sulmuesi i Bayern Munich, Robert Lewandowski, e cilësoi Lionel Messin si një nga më të mirët në histori, pasi ylli i Barcelonës theu rekord duke fituar për herë të gjashtë topin e Artë. Messi arriti të mposhtë konkurrencën e Van Dijk, si dhe yllit të Juventusit, Cristiano Ronaldo për të fituar këtë çmim.

Lewandowski i cili përfundoi vendin e tetë, foli rreth Messit dhe mbizotërimin e tij për më shumë se një dekadë.

“Me siguri ai është një lojtar i shkëlqyeshëm. Unë mund të them vetëm urime për të. Nuk është hera e parë për të, një nga më të mirat në histori, jo vetëm vitet e fundit. Unë jam i kënaqur që jam afër kaq shumë lojtarëve sepse ne vetëm takohemi me njëri-tjetrin në fushë dhe tani kjo është diçka ndryshe. Me siguri ai është një lojtar i shkëlqyeshëm, jo vetëm vitin e kaluar, por për 10, 15 vjet”, deklaroi Lewandowski.

Në garë për “Topin e Artë” ishin 30 lojtarë, por në listën e ngushtë ishin Messi dhe Virgil van Dijk.