Është duke u zhvilluar takimi i javës së 17-të në Bundesligën gjermane mes Augsburg dhe Bayern Munich.

Në këtë ndeshje Lewandowski është ai i cili ka kaluar kampionët e Gjermanisë në epërsi, duke realizuar një penallti të cilën e fitoi Lucas Hernandez.

Me këtë gol, Lewandowski shënoi golin e 22-të.