Rreth 200 libra “të pazëvendësueshëm” me vlerë më shumë se 2.5 milionë £ (3.2 milion dollarë), të cilët ishin vjedhur nga një depo në Londër, janë gjetur të groposura nën dyshemenë e një shtëpie në një vend rural të Rumanisë, thotë policia.

Punimet përfshijnë botimet e para të Galileo dhe Isaac Newton.

Ata u morën nga hajdutët në janar 2017 të cilët prenë vrima në çatinë e një depoje në Feltham më pas abuzuan, duke shmangur sensorët.

Burrat u identifikuan si pjesë e një bande rumune të krimit të organizuar, përcjell portali rtv21.tv

Banda është përgjegjëse për një seri vjedhjesh depo me vlerë të lartë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, tha policia Metropolitane e Londrës në një deklaratë.

Zyrtarët zbuluan librat nëntokë gjatë një kontrolli në një shtëpi në rajonin e Neamț, në Rumaninë veri-lindore, të mërkurën.

Zbulimi pason bastisjet në 45 adresa në Mbretërinë e Bashkuar, Rumani dhe Itali në Qershor 2019, thonë hetuesit. Trembëdhjetë persona janë akuzuar, 12 prej të cilëve tashmë janë deklaruar fajtorë.

Grumbulli përfshin versione të rralla të Dantes dhe skica nga piktori spanjoll Francisco de Goya, si dhe tituj nga Galileo dhe Isaac Newton që datojnë në shekujt 16 dhe 17.

Këta libra janë jashtëzakonisht të vlefshëm, por më e rëndësishmja janë të pazëvendësueshëm dhe kanë një rëndësi të madhe për trashëgiminë kulturore ndërkombëtare,” tha Det Insp Andy Durham, nga komanda e Policisë Metropolitane për Krimin Special të Jugut.

Punimet po ruheshin në një depo përpara se të transportoheshin në një ankand special librash në Las Vegas, në SHBA, kur u vodhën.

Hajdutët prenë çatinë e magazinës në Feltham, pranë aeroportit Heathrow, dhe abseiled 12m (40ft) në tokë, duke shmangur sensorët e lëvizjes, sipas agjensisë së lajmeve AFP./21Media