Ansu Fati i Barcelonës është klasifikuar si lojtari i ri më e mirë në futbollin e tanishëm, përpara Eduardo Camavinga, Gio Reyna dhe shokut të klubit Pedri.

Spanjolli 18-vjeçar është shëndruar në një nga talentet më premtues në futbollin botëror, pasi hyri në ekipin e parë të Barcelonës në vitin 2019.

Fati, i cili luajti për të rinjët e Sevillas dhe Herreras, hyri në ekipin e parë të Barçës, përmes La Masias së famshme të Barcelonës, ku këtë sezon ka shënuar pesë herë dhe regjistruar katër asistime në 10 paraqitje.

Camavinga i Rennes dhe Gio Reyna i Borussia Dortmund përfunduan përkatësisht i dyti dhe i treti, ndërsa Pedri i Barcelonës u radhit i katërti dhe Jude Bellingham i Dortmundit u rendit i pesti.

Më poshtë janë radhitur 50 talentet më premtues në futbollin botëror, sipas Goal:

50. Ilaix Moriba (Barcelona B/Barcelona)

49. Takuhiro Nakai (Real Madrid)

48. Maarten Vandevoordt (Genk)

47. Jayden Braaf (Udinese/Manchester City)

46. Kenneth Taylor (Jong Ajax/Ajax)

45. Radu Dragusin (Juventus)

44. Joelson Fernandes (Sporting CP)

43. Exequiel Zeballos (Boca Juniors)

42. Sontje Hansen (Jong Ajax/Ajax)

41. Talles Magno (Vasco da Gama)

40. Lorenzo Colombo (Cremonese/AC Milan)

39. Luka Romero (Real Mallorca)

38. Timothee Pembele (Paris Saint-Germain)

37. Devyne Rensch (Ajax)

36. Eduardo Quaresma (Sporting CP)

35. Yan Couto (Girona/Manchester City)

34. Arnaud Kalimuendo (Lens/Paris Saint-Germain)

33. Ki-Jana Hoever (Wolverhampton Wanderers)

32. Filip Stevanovic (Partizan/Manchester City)

31. Riccardo Calafiori (Roma)

30. Brian Brobbey (Ajax/RB Salzburg)

29. Isaac Lihadji (Lille)

28. Noni Madueke (PSV Eindhoven)

27. Karim Adeyemi (RB Salzburg)

26. Harvey Elliott (Blackburn Rovers/Liverpool)

25. Sebastiano Esposito (Venezia/Inter Milan)

24. Dario Sarmiento (Estudiantes)

23. Nuno Mendes (Sporting CP)

22. Adil Aouchiche (Saint-Etienne)

21. Adam Hlozek (Sparta Prague)

20. Josko Gvardiol (Dinamo Zagreb/RB Leipzig)

19. Amad Diallo (Manchester United)

18. Kaio Jorge (Santos)

17. Fabio Silva (Wolverhampton Wanderers)

16. Tanguy Nianzou (Bayern Munich)

15. Youssoufa Moukoko (Borussia Dortmund)

14. Jeremy Doku (Rennes)

13. Yunus Musah (Valencia)

12. Gabriel Veron (Palmeiras)

11. Rayan Cherki (Lyon)

10. Reinier (Borussia Dortmund/Real Madrid)

9. Mohamed Ihattaren (PSV Eindhoven)

8. Jamal Musiala (Bayern Munich)

7. Ryan Gravenberch (Ajax)

6. Florian Wirtz (Bayer Leverkusen)

5. Jude Bellingham (Borussia Dortmund)

4. Pedri (Barcelona)

3. Gio Reyna (Borussia Dortmund)

2. Eduardo Camavinga (Rennes)

1. Ansu Fati (Barcelona)