Triumfon Taylor Swift!

Triumfon Taylor Swift!

Taylor Swift dominoi në ceremoninë e “American Music Awards” duke fituar pesë çmime në pesë kategoritë që ishte nominuar – përfshirë ‘artistin e vitit’. Për më shumë, ajo u shpall edhe artistja e dekadës, ndërsa nga tri çmime i fituan BTS dhe Khalid.

Post Malone ishte artisti më i nominuar këtë vit në shtatë kategori. Pas tij, Ariana Grande dhe Billie Eilish në gjashtë kategori, Lil Nas X dhe Taylor Swift në pesë kategori. Billy Ray Cyrus, Khalid dhe Ella Mai në katër kategori, transmeton rtv21.tv

Lista e plotë e fituesve në “AMA”:

Artisti i vitit
Drake
Ariana Grande
Halsey
Post Malone
Fituesja: Taylor Swift

Artisti i ri i vitit
Luke Combs
Fituesja: Billie Eilish
Lil Nas X
Lizzo
Ella Mai

Bashkëpunimi i vitit
Lady Gaga & Bradley Cooper “Shallow”
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus “Old Town Road”
Marshmello & Bastille “Happier”
Fitues: Shawn Mendes & Camila Cabello “Señorita”
Post Malone & Swae Lee “Sunflower (Spider-Man: Into the Spider-Verse)”

Turneu i vitit
Fitues: BTS
Ariana Grande
Elton John
P!nk
Ed Sheeran

Videoklipi më i pëlqyr
Billie Eilish “bad guy”
Ariana Grande “7 rings”
Halsey “Without Me”
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus “Old Town Road”
Fitues: Taylor Swift “You Need to Calm Down”

Artisti i preferuar i rrjeteve sociale
Fitues: BTS
Billie Eilish
EXO
Ariana Grande
Shawn Mendes

Artisti i preferuar – POP/ROCK 
Drake
Fitues: Khalid
Post Malone

Artistja e preferuar – POP/ROCK
Billie Eilish
Ariana Grande

Fituese: Taylor Swift

Grupi i preferuar/dyshja e preferuar – POP/ROCK
Fitues: BTS
Jonas Brothers
Panic! At The Disco

Albumi i preferuar – POP/ROCK
Billie Eilish “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”
Ariana Grande “thank u, next”
Fituese: Taylor Swift “Lover”

Kënga e preferuar pop/rok
Fituese: Halsey, “Without Me”
Jonas Brothers, “Sucker”
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus, “Old Town Road”
Panic! At The Disco, “High Hopes”
Post Malone & Swae Lee, “Sunflower (Spider-Man: Into the Spider-Verse)”

Artisti më i mirë i muzikës ‘country’
Fitues: Kane Brown “Experiment”
Luke Combs
Thomas Rhett

Artistja e preferuar e muzikës ‘country’
Kelsea Ballerini
Maren Morris
Fituese: Carrie Underwood 

Dyshja ose grupi më i mirë i muzikës ‘country’
Fitues: Dan + Shay
Florida Georgia Line
Old Dominion

Albumi i preferuar i muzikës ‘country’
Kane Brown, “Experiment”
Dan + Shay, “Dan + Shay”
Fituese: Carrie Underwood, “Cry Pretty”

Kënga e preferuar e muzikës ‘country’
Luke Combs, “Beautiful Crazy”
Fitues: Dan + Shay, “Speechless”
Blake Shelton, “God’s Country”

Artisti i preferuar rap/hip-hop
Fituese: Cardi B
Drake
Post Malone

Albumi i preferuar rap/hip-hop
Meek Mill, “Championships”
Fitues: Post Malone, “Hollywood’s Bleeding”
Travis Scott, “Astroworld”

Kënga e preferuar rap/hip-hop
Fitues: Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus, “Old Town Road”
Post Malone, “Wow.”
Travis Scott, “Sicko Mode”

Artisti i preferuar Soul/R&B
Chris Brown
Khalid
Fitues: Bruno Mars

Artistja e preferuar Soul/R&B
Fituese: Beyonce
Lizzo
Ella Mai

Albumi i preferuar Soul/R&B
Chris Brown, “Indigo”
Fitues: Khalid, Free “Spirit”
Ella Mai, “Ella Mai”

Kënga e preferuar Soul/R&B
Fitues: Khalid, “Talk”
Lizzo, “Juice”
Ella Mai, “Trip”

Artisti i preferuar – ALTERNATIVE ROCK
Fituese: Billie Eilish
Imagine Dragons
Panic! at the Disco

Artisti i preferuar bashkëkohor
Maroon 5
P!nk
Fituese: Taylor Swift

Artisti i preferuar latin
Bad Bunny
Fitues: J Balvin
Ozuna

Artisti i preferuar frymëzues
Fituese: Lauren Daigle
For King & Country
MercyMe

Artisti i preferuar ‘electronic dance music’ (EDM)
Avicii
Fitues: Marshmello
The Chainsmokers

Tema e preferuar muzikore
“A Star Is Born” – Lady Gaga & Bradley Cooper
Fitues: “Bohemian Rhapsody” – Queen 
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Artistja e mirënjohur, Dua Lipa perfermoi në ceremoninë e “AMA”. Ajo nuk ishte e nominuar në ndonjë kategori. /21Media