Dua Lipa, Lady Gaga dhe Kacey Musgraves dominuan në "Grammys"

Dua Lipa, Lady Gaga dhe Kacey Musgraves dominuan në “Grammys”

Mbrëmë është mbajtur nata më e rëndësishme në industrinë e muzikës, “Grammy Awards”.

Në këtë ceremoni më shumë dominuan performueset dhe prezantueset femra, shkruan rtv21.tv

Të rëndësishme dhe të veçantë këtë natë e bënë edhe marrja e dy çmimeve “Grammy” nga këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa. Artistja u shpërblye me çmim në kategorinë “Artisti më i mirë i ri” si dhe “Kënga më e mirë dance”.

Kacey Musgraves fitoi çmimin “Albumi i viti” si dhe Cardi B u bë reperja e parë në histori të muzikës të fitoj çmimin “Albumi më i mirë rap si solo artiste”.

Rtv21.tv, ua sjellë listën e plotë të fituesve:

Incizimi i vitit

“This Is America” – Childish Gambino

Albumi  i viti

“Golden Hour” – Kacey Musgraves

Kënga e vitit

“This Is America” – Donald Glover dhe Ludwig Gorasson

Artisti më i mirë i ri

Dua Lipa

Performanca më e mirë pop

“Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?” – Lady Gaga

Dueti më i mirë pop/ Performanca më e mirë në grup

“Shallow” — Lady Gaga dhe Bradley Cooper

Albumi më i mirë pop

“Sweetener” – Ariana Grande

Performanca më e mirë rok

“When Bad Does Good” — Chris Cornell

Kënga më e mirë rok

“Masseduction” — Jack Antonoff and Annie Clark, songëriters (St. Vincent)

Albumi më i mirë rok

“From the Fires” — Greta Van Fleet

Best Alternative Music Album

“Colors” — Beck

Performanca më e mirë R&B

“Best Part” — H.E.R. featuring Daniel Caesar

Albumi më i mirë bashkëkohorë

“Everything Is Love” — The Carters

Albumi më i mirë R&B

“H.E.R.” — H.E.R.

Performanca më e mirë rap

“King’s Dead” — Kendrick Lamar, Jay Rock, Future and James Blake and “Bubblin” — Anderson .Paak

Kënga më e  mirë rap

“God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Mattheë Samuels and Noah Shebib

Albumi më i mirë rap

“Invasion of Privacy” — Cardi B

Performanca më e mirë kantri

“Butterflies” — Kacey Musgraves

Albumi më i mirë kantri

“Golden Hour” — Kacey Musgraves

Albumi më i mirë jaz/ instrumental

“Emanon” — The Wayne Shorter Quartet

Albumi më i mirë pop latin

“Sincera” — Claudia Brant

Albumi më i mirë rok bashkëkohorë

“Aztlán” — Zoé

Albumi më i mirë amerikan

“By the Way, I Forgive You” — Brandi Carlile

Kënga më e mirë e shkruar për media

“Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando dhe Andreë Wyatt

Producenti i vitit

Pharrell Williams

Videoklipi më i mirë

“This Is America” — Childish Gambino

Albumi më i mirë komedi

“Equanimity & the Bird Revelation” — Dave Chappelle

Albumi më i mirë “Musical Theater”

“The Band’s Visit” — Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk dhe Ari’el Stachel

Kompozimi më i mirë insturmental

“Blut Und Boden (Blood and Soil)” — Terence Blanchard

Aranzhimi më i mirë

“Stars and Stripes Forever” — John Daversa

Aranzhimi më mirë instrumental ose vokal

“Spiderman Theme” — Mark Kibble, Randy Waldman and Justin Wilson, arrangers

Best Recording Package

“Masseduction” — Willo Perron

Best Boxed or Special Limited Edition Package

“Squeeze Box: The Complete Works of ‘Weird Al’ Yankovic” — Meghan Foley, Annie Stoll and Al Yankovic, art directors

Best Album Notes

“Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by William Ferris” — David Evans, album notes writer

Albumi më i mirë historik

“Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by William Ferris” — William Ferris, April Ledbetter and Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer

Best Engineered Album, Non-Classical

“Colors” — Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp and Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar and Randy Merrill, mastering engineers

Kënga më e mirë remix

“Walking Away (Mura Masa remix)” — Alex Crossan, remixer

Best Immersive Audio Album

“Eye in the Sky – 35th Anniversary Edition” — Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, P.J. Olsson and Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer

Best Contemporary Instrumental Album

“Steve Gadd Band” — Steve Gadd

Band Best Gospel Performance/Song

“Never Alone” — Tori Kelly featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin and Victoria Kelly

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“You Say” — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram and Paul Mabury, songwriters

Best Gospel Album

“Hiding Place” — Tori Kelly

Best Contemporary Christian Music Album

“Look Up Child” — Lauren Daigle

Best Roots Gospel Album

“Unexpected” — Jason Crabb

Best World Music Album

“Freedom” — Soweto Gospel Choir

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

“The Greatest Showman” — Hugh Jackman (and Various Artists); Alex Lacamoire, Benj Pasek, Justin Paul and Greg Wells

Best Score Soundtrack for Visual Media

“Black Panther” — Ludwig Göransson, composer

Best New Age Album

“Opium Moon” — Opium Moon

Best American Roots Performance

“The Joke” — Brandi Carlile

Best American Roots Song

“The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth and Tim Hanseroth

Best Bluegrass Album

“The Travelin’ Mccourys” — The Travelin’ Mccourys

Best Traditional Blues Album

“The Blues Is Alive and Well” — Buddy Guy

Best Contemporary Blues Album

“Please Don’t Be Dead” — Fantastic Negrito

Best Folk Album

“All Ashore” — Punch Brothers

Best Children’s Album

“All the Sounds” — Lucy Kalantari & the Jazz Cats

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books and Storytelling)

“Faith – A Journey for All” — Jimmy Carter

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

“¡México Por Siempre!” — Luis Miguel

Best Tropical Latin Album

“Anniversary” — Spanish Harlem Orchestra

Best Regional Roots Music Album

“No ‘Ane’i” — Kalani Pe’a

Best Music Film

“Quincy” — Quincy Jones; Alan Hicks and Rashida Jones, video directors; Paula Dupré Pesmen

Bashkëpunimi më i mirë kantri/ performanca më e mirë duo

“Tequila” — Dan + Shay

Kënga më e mirë kantri

“Space Cowboy” — Luke Laird, Shane Mcanally and Kacey Musgraves, songwriters

Best Traditional Pop Vocal Album

“My Way” — Willie Nelson

Best Engineered Album, Classical

“Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Shawn Murphy and Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer

Producenti i vitit

Blanton Alspaugh

Performanca më e mirë orkestrale

“Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Andris Nelsons, conductor

Best Opera Recording

“Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edward Parks, Garrett Sorenson and Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer

Best Choral Performance

“Mcloskey: Zealot Canticles” — Donald Nally, conductor

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

“Anderson, Laurie: Landfall” — Laurie Anderson and Kronos Quartet

Best Classical Instrumental Solo

“Kernis: Violin Concerto” — James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor

Best Classical Solo Vocal Album

“Songs of Orpheus – Monteverdi, Caccini, D’india & Landi” — Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles

Best Classical Compendium

“Fuchs: Piano Concerto ‘spiritualist’; Poems of Life; Glacier; Rush” — Joann Falletta, conductor; Tim Handley, producer

Best Contemporary Classical Composition

“Kernis: Violin Concerto” — Aaron Jay Kernis, composer

Kënga më e mirë dance

“Electricity” — Silk City and Dua Lipa featuring Diplo and Mark Ronson

Best Dance/Electronic Album

“Woman Worldwide” — Justice

Albumi më i mirë rege

“44/876” — Sting and Shaggy

Best Improvised Jazz Solo

“Don’t Fence Me In” — John Daversa, soloist. Track from: “American Dreamers: Voices of Hope, Music of Freedom”

Best Jazz Vocal Album

“The Window” — Cécile Mclorin Salvant

Best Large Jazz Ensemble Album

“American Dreamers: Voices of Hope, Music of Freedom” — John Daversa Big Band featuring DACA Artists

Best Latin Jazz Album

“Back to the Sunset” — Dafnis Prieto Big Band

Best Traditional R&B Performance

“Bet Ain’t Worth the Hand” — Leon Bridges and  “How Deep Is Your Love” — PJ Morton featuring Yebba

Best R&B Song

“Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai and Dijon Mcfarlane, songwriters

Best Metal Performance

“Electric Messiah” — High on Fire

Best Rap/Sung Performance

“This Is America” — Childish Gambino.