Duke mos qenë të vendosura në qendër në një qytet të vetëm, MTV EMA 2020 ishte në gjendje të përhapë atmosferë në të gjithë botën. Nga Budapesti, David Guetta dhe Raye sollën një interpretim mahnitës ku ndezi qiellin me ngjyra , ndërsa Maluma avulloi Londrën me një përzierje ngjyrë vjollcë, përcjell portali rtv21.tv

Lista e fituesve, u transmetua të dielën (8 Nëntor). Lady Gaga udhëhoqi nominimet duke fituar gjashtë në total, ndërsa BTS dhe Justin Bieber nuk ishin shumë mbrapa me pesë secili. Gjatë shfaqjes, BTS mori në shtëpi katër cmime.

Lista e plotë e fituesve:

Best Video
DJ Khaled – POPSTAR ft Drake starring Justin Biebe

Best Artist
Lady Gaga
Best Song
BTS- Dynamite
Best Collaboration
Karol G ft Nicki Minaj- Tusa

Best Pop

Little Mix

Best Band

BTS

New artist 
Doja Cat

Biggest Fans
BTS

Best Latin
Karol G

Best Rock
Coldplay

Best Hip-hop
Cardi B

Best Electronic

David Guetta

Best Alternative
Hayley Williams

Video For Good
H.E.R- I can’t breathe

Best Push
YUNGBLUD

Best Virtual Live
BTS- Bang Bang Con/21Media