Sipas Carragherit, nuk ka asgjë të keqe në blerjen e lojtarëve, por është e rëndësishme që të punosh me ta

Sipas Carragherit, nuk ka asgjë të keqe në blerjen e lojtarëve, por është e rëndësishme që të punosh me ta

Liverpooli është edhe një herë dominues në Premier Ligën angleze këtë sezon. Në gjysmën e sezonit, ai ka një avantazh prej 14 pikësh ndaj skuadrës së parë Manchester Cityt, por edhe një ndeshje më pak.

Puna e madhe e njerëzve të Anfield, e udhëhequr nga trajneri Jürgen Klopp është vlerësuar nga ish-lojtari i klubit dhe legjenda e Liverpoolit, Jamie Carragher.

Ai ka theksuar se ‘Reds’ nuk blejnë superyje, por i krijojnë ata.

“Nuk është ashtu që Liverpooli thjesht blen lojtarë me aftësi të veçanta. Robertson mbërriti nga Hull për pak para, Wijnaldum nga Newcastle pasi ata u larguan nga kampionati. Salah ishte në Chelsea dhe Mane tashmë ishte duke luajtur në Premier Ligë. Liverpool nuk shkon nga klubi në klub për të blerë lojtarët e tyre më të mirë. Nuk ka asgjë të keqe në blerjen e lojtarëve, por është e rëndësishme që të punosh me ta. Kjo ndonjëherë harrohet. Sapo të sjellësh një lojtar, atëherë duhet ta promovosh. Unë nuk mendoj se Jürgen Klopp merr merita sa duhet për këtë. Liverpooli nuk blen superyje, ai i krijon ata,”, ka shpjeguar Carragher.

Liverpooli aktualisht është i pamposhtur në një rekord prej 38 ndeshje të kampionatit. Ata ka marrë 61 pikë nga 63 maksimale në 21 ndeshjet e Premier Ligës deri më tani këtë sezon. Ky është rezultati më efikas në një ligë elitare evropiane.