Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një lloj i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm.

Lloji i ri i koronavirusit që është shfaqur në Britaninë e Madhe po shqetëson ndërkohë Evropën.

Pandemia e koronavirusit po e mban Gjermaninë nën kontroll, bllokimi në të gjithë vendin është në fuqi. Gjermania ndaloi fluturimet nga atje në mesnatë, transmeton rtv21.tv.

Mutacioni i virusit, i cili është veçanërisht i përhapur në Anglinë e Jugut, po përhapet më tej: Shteti Australian i Uellsit ka konfirmuar tani që lloji i virusit u zbulua gjithashtu në një grumbull në veri të metropolit të Sidneit. Deri më tani ka pasur 83 raste të llojit të ri të virusit.

Jashtë Mbretërisë së Bashkuar, rastet e mutacionit të virusit ishin raportuar gjithashtu në Danimarkë, Holandë dhe Itali.

Sipas Ministrit Federal të Shëndetësisë, Jens Spahn, mutacioni ende nuk është zbuluar në Gjermani./21Media