City shënoi 251 fitore

City shënoi 251 fitore

Pas ndeshjeve të fundit në Premier League për këtë vit, dhe kështu në vitin 2010 në total, mund të numërojmë sukseset se kush ka arritur më së shumti në dekadën që po lëmë pas.

Nuk është e vështirë të konkludohet se kjo epokë u shënua nga Manchester City, i cili fitoi katër tituj kampionësh (2012, 2014, 2018 dhe 2019). Chelsea ka fituar tre herë Premier League në këtë periudhë, Manchester United dy herë, dhe ndjesia e bërë nga Leicester në 2016 nuk do të harrohet kurrë.

Por nëse do ta shikonim vitin 2010 si një sezon të vetëm, 10-vjeçar, si do të dukej tabela?

Kampioni do të ishte përsëri City me 818 pikë, 71 më shumë se rivali United dhe 78 më shumë se Chelsea.

Për më tepër, në 381 ndeshje City shënoi 251 fitore. Vetëm United shënoi më shumë pikë në një dekadë në vitin 2000 (255).

Nëse shikojmë performancën individuale të lojtarit, edhe këtu prijnë lojtarët e Cityt. Sergio Aguero arriti në Etihad në vitin 2011 dhe që nga atëherë ka shënuar 174 gola, 38 më shumë se golashënuesi tjetër i radhës Harry Kane (136), dhe Wayne Rooney (114) është i treti në listë. Ai e mbajti veten përpara Romelu Lukaku, i cili shënoi 113 para se të largohej nga Anglia këtë verë dhe nënshkroi për Interin.

Asistenti më i mirë i dekadës është David Silva, i cili arriti në City në vitin 2010 dhe që prej asaj kohe ka asistuar në 89 gola. Shumë larg tij mbeten Christian Eriksen (62) dhe Kevin De Bruyne (58). Silva gjithashtu krijoi më shumë mundësi për shokët e skuadrës në vitin 2010, madje 768 ose 173 më shumë se Eden Hazard në vendin e dytë.